Индискиот Институт за серум бара итно одобрување на вакцината на АстраЗенека

Сподели со своите пријатели

Институтот за серум во Индија, најголемиот светски производител на вакцини, бара итно одобрување на употреба на вакцината на АстраЗенека, изјави денеска извршниот директор на Институтот,  Адар Пунавала.

Loading...

Експиременталната вакцина на АстраЗенека може да се чува на температура од два до осум степени Целзиусови и полесно може да се распредели во Индија, која по САД има најголем број на заразени со Ковид-19.

Барањето на Институтот уследи откако Фајзер во саботата упати слично барање за авторизација на својата вакцина.

Марина Илиевска


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *