Индиската палата во понуда за туристи: Ноќевање од 8.000 долари (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Индискиот Махараја рекламира дел од својата палата во Џајпур на страницата за изнајмување недвижнини, airbnb. За околу 8,000 долари за ноќ, посетителите ќе можат да го искусат кралскиот живот во зградата стара 300 години.

Махараја им ветува на гостите „инспиративно патување во богатата историја, културно наследство и уметнички традиции на кралското семејство од Џајпур“ за време на нивниот престој во станот на Гадли.

Loading...

Понудата вклучува батлер и водач кој ќе биде одговорен за стручно водство, вклучително и шопинг турнеја, разгледување на места за локалните музеи и други екскурзии, сите вклучени во цената.

Ова е прв пат палатата да се понуди комерцијално. Претходно посетители беа поранешниот американски претседател Бил Клинтон, принцезата Дајана и Џеки Кенеди.

Палатата е изградена во 1727 година од махараја која го основала Џајпур, Саваи Џаи Синг Втори.

Престојот во палатата вклучува локални кулинарски специјалитети и нуди прекрасен поглед на околните ридови на Аравали.

Средствата од изнајмување на станот ќе бидат платени на Фондацијата принцеза Дија Кумари, која ги поддржува жените и уметниците во руралните области.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *