Индија слави 75 години од независноста

Сподели со своите пријатели

Индија денеска ја слави 75-годишнината од независноста, па премиерот Нарендра Моди одржа говор од историската Црвена тврдина, која беше украсена со портрети на борци за слобода и чувана од механички слонови.

Loading...

Откако истрела почесни салва од хаубица, произведени во Индија за прв пат во согласност со индустриската стратегија на Моди „Made in India“, премиерот рече дека Индијците треба да го отфрлат колонијализмот од нивните умови и навики.

Говорот на премиерот траеше час и половина

„Стотици години колонијализам ни ги ограничија чувствата, ни ги искривија мислите. Кога ќе видиме и најмала работа поврзана со колонијализмот кај нас или околу нас, мораме да се ослободиме од него“, рече Моди во 90-минутниот говор во главниот град на Индија.

Носејќи крем боја турбан испрекинат со боите на индиското знаме, Моди исто така рече дека Индија треба да ги уништи термитите на корупцијата и непотизмот, да го следи принципот „Индија на прво место“ и да се погрижи во говорот и однесувањето „не прави ништо. што го намалува достоинството на жената“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

„Индија која се потпира на себе е одговорност на секој граѓанин, секоја влада, секоја единица на општеството“, рече тој.

Индија беше под окупација и експлоатација 200 години

Индија, која беше наречена скапоцен камен во круната на Британската империја, стекна независност во 1947 година по два века окупација и експлоатација.

Со оглед на тоа што Велика Британија беше во тешка финансиска ситуација на крајот на Втората светска војна, во која загинаа околу 90.000 индиски војници, земјата брзо беше поделена на два дела – Пакистан со мнозинско муслиманско население и Индија со мнозинско хинду.

Ова предизвика едно од најголемите движења на населението во историјата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мелони по поразот на нејзината партија: „Не можам ни да се напијам бидејќи трае постот“

Милиони луѓе ги напуштија областите што ги населуваа со генерации кон Пакистан ако беа индиски муслимани или кон Индија ако беа пакистански хиндуси.

Имаше и верско насилство во кое загинаа најмалку милион луѓе.

Беа масакрирани цели возови полни со луѓе, а огромен број жени беа силувани.

Кога, 24 години подоцна, поранешниот Источен Пакистан, поддржан од Индија и Советскиот Сојуз, започна борба за независност и стана независен Бангладеш, нови милиони луѓе беа раселени.

Спорниот регион Кашмир исто така беше поделен меѓу Индија и Пакистан во 1947 година, а оттогаш двете нуклеарни сили водеа три војни за Кашмир, како и бројни помали конфликти.

Денес има 1,4 милијарди Индијци

Населението на Индија порасна од околу 340 милиони на денешните 1,4 милијарди, а се предвидува дека земјата ќе ја престигне Кина како најнаселена земја во светот во оваа деценија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на барања за азил во ЕУ се приближува до бројот од врвот на миграциската криза

Додека индиската економија е една од најголемите и најбрзо растечките во светот, милиони остануваат во сиромаштија.

Жените често се маргинализирани и трпат високи нивоа на сексуално насилство, додека често угнетувачкиот систем на хиерархијата на хинду кастите сè уште се применува во поголемиот дел од земјата.

Loading...

Индиските води и нејзините градови се едни од најзагадените во светот, а земјата е трет најголем испуштач на стакленички гасови.

За 48 години, владата планира да постигне јаглеродна неутралност.

Основачите на независна Индија се обидоа да обезбедат сите Индијци да ја практикуваат својата религија, но со јасна поделба на државата и верските заедници.

Но, многумина, особено меѓу околу 200 милиони муслимани во Индија, стравуваат дека тие идеали се на удар на хинду-националистичката партија на Моди, Бхаратија Џаната (БЈП), чии многу поддржувачи ја поддржуваат хинду хегемонијата.