Индиец запали тинејџерка бидејќи одбила да се сврши за него

Сподели со своите пријатели

Индиската полиција вчера формираше специјална истражна единица за истрага за смртта на тинејџерката која рече дека била запалена од маж на кој му го одбила предлогот за брак.

Loading...

Некои хинду групи бараат обвинетиот, муслиман, да биде осуден на смрт.

Мажот живеел на истото место како жртвата, хинду жена, во областа Думка во источната држава Џарканд, пишува CNN.

Полицијата соопшти дека на 23 август во куќата на Анкита додека таа спиела дошол маж и истурил керозин низ прозорецот и ја запалил. Тинејџерот почина во неделата во болница поради сериозни повреди.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Најмалку 83 мртви за две недели протести

Портпаролот на полицијата на државата Џарканд, Амол В. Хомкар, рече дека обвинетите и сообвинетите се уапсени.

„Бруталното убиство на Анкита го натера секој Индиец да ја обеси главата од срам“

Вишва Хинду Паришад, или Светскиот хинду совет, рече дека мнозинството од хинду заедницата ќе излезе на улиците во знак на протест доколку не се преземат соодветни мерки.

Окружните власти го ограничија движењето на луѓето за да спречат немири кои би можеле да настанат по инцидентот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралија го укинува задолжителниот карантин од средината на октомври

„Бруталното убиство на Анкита го натера секој Индиец да ја наведне главата од срам. Мораме да создадеме безбедна средина за жените во Индија“, напиша на Твитер Рахул Ганди, лидерот на главната опозициска партија.

Loading...