Именикот на Хитлер продаден на аукција за неверојатни 33.000 фунти

Сподели со своите пријатели

Именик за кој се верува дека припаѓал на Адолф Хитлер продаден е на аукцијата „Хенри Олдриџ и син“ во Велика Британија за 33.000 фунти, пренесува „Дејли мејл“.

ХИТЛЕР Е ЖИВ: 128-годишен старец тврди дека е нацистичкиот лидер (видео)

Loading...

Именикот содржи над 200 телефонски броеви, меѓу чии сопственици се наоѓаат и воски раководители на Третиот рајх – Хајнрих Химлер, Јозеф Гебелс, Рудолф Хес, Херман Феринг, Јоахим фон Рибентроп, Рајнхард Хајдрих, Алберт Борман и други.

„Дејли мејл“ наведува дека во него се наоѓаат и телефонски броеви на личниот архитект на Хитлер, Алберт Шпер и фотографот Хахнрих Хофман, кој го запознал Хителр со неговата сопруга Ева Браун.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.