ИМААТ ОДНОСИ ЕДНАШ ГОДИШНО: По објаснувањата, половина луѓе ги осудуваат, половина ги фалат!

Сподели со своите пријатели

Девојка призна дека води љубов со своето момче еднаш годишно.

Loading...

„Некои сигурно ќе помислат дека не се сакаме, затоа што водиме љубов само еднаш годишно, но нашиот секс е попосебен поради тоа, и кога конечно ќе дојде Денот на вљубените, тоа е секако подобар подарок од букет рози “.

Марија Симпсон и нејзиниот свршеник, инженерот Џејмс Филипс, се во врска веќе три години, а досега имале само три пати секс – затоа што на почетокот на врската постигнале договор за зачестеноста на сексуалниот однос: ќе имаат секс еднаш годишно до денот на вљубените.

 

 

– Знам дека за некого звучи лудо, но овој договор нè држи посветени, и двајцата сме целосно заљубени еден во друг. За мене, тоа е доказ дека врската меѓу нас е „вистинска“ и дека не се заснова само на секс или нешто тривијално – објасни Марија, која исто така вели дека е сигурна дека Џејмс ја сака уште повеќе затоа што ја „добива“ само еднаш годишно. И така, објасни таа, ќе биде сè додека не се венчаат. Патем, скоро сите истражувања на таа тема покажаа дека младите денес имаат многу помалку секс отколку младите пред десет или повеќе години. Според неодамнешното истражување објавено од Гардијан, дури 40 проценти од младите на возраст од 18 до 24 години никогаш немале секс, а шест проценти од оние кои имаат сексуални односи го прават тоа помалку од еднаш годишно “.

За ваквите статистики, милениумците главно го обвинуваат денешното брзо темпо на живот, во кое работата е често на прво место и исцрпеноста, а исто така веруваат дека, за разлика од постарите генерации, врската со партнерот се цени повеќе од сексот.

Loading...

 

– Некои сигурно ќе помислат дека не се сакаме ако водиме љубов само еднаш годишно, но нашиот секс е попосебен поради тоа, поради силната желба и чекањето- вели Марија, која е сигурна дека генерално би имало помалку паузи и разводи меѓу партнерите доколку повеќе од нив го имаа ова правило. Сепак, и покрај сите предности на ова 25-годишната девојка признава дека едвај чека да стапи во брак, кога ќе може целосно да ужива во физичките аспекти на врската и сексот без ограничувања.

– Кога се сретнавме, и двајцата само што излеговме од долги врски кои завршија лошо. Првата ноќ веќе ја поминавме кога се сретнавме споредувајќи негативни искуства, па брзо сфативме дека редовниот секс не мора да значи и добра врска – рече таа.

Таа водела љубов со Џејмс за прв пат кога биле заедно неколку месеци: тоа прво споделено искуство за Денот на вљубените, двајцата испиле малку повеќе и завршиле во кревет. И оттогаш, двајцата веројатно го очекуваат Денот на вљубените многу повеќе од некои други парови.

 


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *