Имаат милиони, но наместо на вили, автомобили и луксуз, ги трошат на сиромашните

Сподели со своите пријатели

Познатите личности заработуваат милиони, а додека има такви кои ги трошат на скапи домови, автомобили и удобен живот, има такви кои сакаат да им помогнат на оние што не се богати.

Loading...

Многу познати личности м даваат милиони на хуманитарни организациикои собираат средства за најранливите.

Bright Side ги истакна оние кои вложуваат најмногу пари во овие организации.

Овие познати личности ги донираат своите пари во добротворни цели, наместо да купуваат вили и автомобили.

Кијану Ривс

Уште во 2003 година, Кијану рече дека има доволно пари за да живее наредните неколку века.

Овој актер е познат по својата дарежливост, а откако го снимаше филмот „Матрикс“, тој им даде милиони од својата заработка на членовите на тимот, кои ги изработувале костимите и специјалните ефекти.

View this post on Instagram

#KeanuReeves

A post shared by ????? ?????? | ??? ???? |?? (@keanu.charles.reeves) on

Кијану Ривс основаше приватна фондација која донира милиони долари за истражувачка работа за детски болници. Истражувањето за карцином е од големо значење за него затоа што на неговата сестра Ким Ривс и беше дијагностицирана леукемија во 1991 година.

Loading...

Леонардо ди Каприо

Фондацијата на Лепонардо ди Какарио е основана во 1998 година и дала околу 80 милиони долари за повеќе од 20 проекти за животна средина.

Ди Каприо главно работи преку партнерства со локални проекти ширум светот, како и со меѓународни организации како што се „Ocean“, „Wild Foundation“ i „World Wildfire Fund“.

Амал и Џорџ Клуни

Оваа двојка ја ко-основаше Клуни фондацијата за правда. Во рамките на оваа фондација, постојат две програми кои изложуваат корупција поврзана со кршење на човековите права.

Нивната цел е да ги претставуваат човековите права ширум светот. Фондацијата им дава пари на бегалците, обесправените и маргинализираните заедници кои се цели на омраза за да им помогнат да ги обноват своите животи.

View this post on Instagram

? #georgeclooney #amalclooney #clooney #love

A post shared by George Clooney (@georgeclooneynews) on

J. K. Рулинг

Во 2001 година, таа ја напиша книгата „Фантастични Ѕвeверови“ и „Каде да ги најдете“ за да заработи пари хуманитарната организација „Комик рилиф“. Потоа, таа заработи пари и за голем број други организации.

Loading...

Таа основа и непрофитна организација наречена „Лумос“, која има за цел да собере пари за да им помогне на децата во сиропиталиштата ширум светот да се вратат во нивните семејства или да се згрижат во семејни услови.

https://www.instagram.com/p/bhFpSPvJkR/

Ема Вотсон

Актерката е позната по својата хуманитарна работа и соработува со многу познати организации, вклучително и УНИЦЕФ. Исто така, им помага на жените кои претрпеле сексуално вознемирување.

Таа донираше милиони долари на британската фондација за правда и еднаквост.

Џеки Чен

Овој актер поддржува организации како што се УНИЦЕФ и Операција насмевка. И двете овие организации им помагаат на децата ширум светот. Покрај тоа, тој основа две фондации во 1988 и 2004 година.

Една фондација обезбедува стипендии и им помага на младите во Хонг Конг. Покрај тоа, таа нуди медицинска помош и помош на жртвите од природни непогоди.

Неговата друга организација им помага на децата и постарите кои живеат во оддалечените делови на Кина. Организацијата изгради училиштата и ги донираше сите материјали за да може непречено да се одвива изградбата, а истовремено инвестираше и 1 милион американски долари за обезбедување на образование на сиромашните.

Loading...
View this post on Instagram

Happy to be at Sundance

A post shared by Jackie Chan 成龍 (@jackiechan) on

Мет Дејмон

Актерот ја лансираше !H20 Africa“ во 2006 година. Неговата организација има за цел да ја подигне свеста за чиста вода во Африка. Во 2009 година, оваа организација се спои со Water partners за да создаде веб-страница Water.org.

Оваа страница носи пристап до безбедна вода и санитарни услови низ целиот свет по пристапни цени.

Во 2013 година, Мет Дејмон позираше со даска од ВЦ школка во знак на протест за две и пол милијарди луѓе без пристап до вода и тоалети.

Тој, исто така, го поддржува проектот „Уан“, кој е посветен на прекинување на екстремната сиромаштија и спречување на болести во земјите во развој.

View this post on Instagram

#DamnDamon

A post shared by Matt Damon (@matt_damon_official) on

Антонио Бандерас

Loading...

Овој актер е борец за правата на обесправените лица. Организацијата Tears and Favors Foundation ја основа во 2010 година.

Оваа организација им дава стипендии на студенти од Универзитетот во Малага кои немаат доволно пари за да ги платат школарините.

Анџелина Џоли

Актерката станала свесна за потребата од хуманитарна работа кога го снимала филмот „Томб Рајдер“ во Камбоџа. Кога се вратила дома, се приклучила на УНХЦР.

Од 2001 година, Анџелина е во мисија низ целиот свет, се занимава со бегалци и им помага на бегалците во повеќе од 20 земји.

Loading...

Во 2003 година, таа основаше организација наречена Фондација Медокс Џоли Пит.

Нивната мисија првично беше да ги поддржуваат жителите на локалните села и да ги заштитат загрозените диви животни и шумите.

Од 2006 година, тие започнаа да работат на земјоделство, образование, родова еднаквост и здравствени проблеми во Камбоџа.

Во 2012 година, Анџелина беше прогласена за специјален претставник на УНХЦР. Оттогаш, таа може да ги претставува Високиот комесар Антони Гутереш и УНХЦР на високо ниво.


Loading...

Leave a Reply