Има речиси 200 тумори на главата и рацете: Никогаш не користел крема за заштита, а работел со години на сонце

Сподели со своите пријатели

Ли Рушау од Викторија поголемиот дел од својот живот го поминал работејќи на сонце. Открива што се случува кога немате навика да носите капа или да ставате крема за сончање.

Loading...

Тој поминал безброј часови во текот на неколку децении на сонце работејќи како волонтер спасител, пишува Daily Mail.

Затоа сега ја плаќа цената, има речиси 200 тумори, најмногу на главата и рацете.

Ли, татко и сопруг, имал четири операции за отстранување на канцерогени клетки, од кои последната била минатата година.

Неговиот дел од черепот бил отстранет бидејќи клетките на ракот се прошириле до коската.

Имал и неколку циклуси на хемотерапија.

 

Loading...

 

„Како што можете да видите од мојата кожа, досега се отстранети околу 100 тумори. Имав зрачење на сите делови од главата, а лекарите рекоа дека ги нема“, вели Ли.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Починаа најстарите сијамски близнаци во светот

Рашау првпат бил лекуван од рак на кожата во 1998 година кога дошол на лекар со израсток на кожата.

Оттогаш имал уште три операции, а лекарите сега препорачуваат имунотерапија доколку му се дијагностицираат повеќе канцерогени клетки – третман кој го користи имунолошкиот систем за да ги убие клетките.

Рашау го заврши својот најнов третман за рак, но лекарите стравуваат дека болеста може да се врати.

„Ракот влезе во мојата коска и мораа да ми го извадат черепот, да ми стават титаниумска плоча. За жал, добив инфекција помеѓу плочата и мозокот и тие мораа да ја отстранат. Горе, крварење во мозокот и такви работи, одлучија да не ја враќаат внатре“.

„Само одиме ден по ден, една нога пред друга. Ако не можете сами да го поправите, тогаш нема смисла да се грижите за тоа, бидејќи ќе се разболите, а јас одбивам да го направи тоа“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Босанец се сретна со мечка и настана урнебесна снимка која го насмеа Балканот (ВИДЕО)

Рашау ја раскажа својата приказна за да ги повика другите да преземат мерки на претпазливост додека се на сонце и да не заборавајте да носат капи и крема за сончање.

Loading...

За време на третманот за рак на кожата, тој доживеал и губење на видот.

На околу 5,4 милиони луѓе во САД им се дијагностицира рак на кожа секоја година

Повеќето видови на рак на кожата се предизвикани од продолжената изложеност на ултравиолетова светлина, невидлив вид на зрачење што доаѓа од сонцето.

УВ може да предизвика оштетување на ДНК во клетките на кожата, предизвикувајќи ги неконтролирано да се делат и да станат канцерогени.

Ракот на кожата е најчестиот вид на рак во САД, кој се дијагностицира кај околу 5,4 милиони луѓе секоја година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Знаци кои укажуваат дека вашето куче е осамено

Околу осум од десет од нив се карциноми на базалните клетки, тип на рак кој започнува во клетките на кожата кои се одговорни за создавање нови клетки.

Ако е фатен во раните фази, ракот има висока стапка на преживување од повеќе од 99 проценти.

Но, ако не се открие додека не се прошири на други делови од телото, тоа паѓа на 35 проценти.

Секоја година, околу 2.000 Австралијци умираат од овој рак

Австралија има највисока стапка на рак на кожа во светот.

Loading...

Секоја година, на повеќе од 11.500 Австралијци им се дијагностицира меланом, додека околу 434.000 луѓе се подложени на третман за немеланомски карциноми на кожата.

Секоја година, околу 2.000 Австралијци умираат од рак на кожата.