Има 17 години, лани отворила ТикТок, а сега заработува огромни пари (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Откако нејзините видеа започнаа да собираат милиони прегледи, не требаше многу време за да биде „надушкана“ од ловците на профит. Алиша, иако заработува многу, вели дека не сака да троши пари.

Loading...

ТикТок бил само уште еден начин оваа девојка да се забавува за време на пандемијата и изолацијата. Таа го отворила профилот пред околу една година и, како што вели, никогаш не сонувала дека може да заработи толку многу пари од тоа.

Алиша Бројер имала 17 години, живее во Милтон Кинс во Велика Британија и повеќе не гледала смисла во образованието кога може да заработи далеку повеќе вака. Таа признава дека повеќе не размислува да оди на колеџ, го ставила во мирување, па ќе види како ќе се одвиваат работите.

 

@aliciabreuer0as soon as i’m 18 it’s over ?? #foryou #fyp♬ original sound – Kae

Нејзините видеа станаа толку популарни на TikTok што наскоро потпиша спонзорски договори со познати брендови како што се Lancome, Urban Outfitters, Boohoo…

– ТикТок беше еден вид забава за мене за време на пандемијата, и сега успеав да заработам 10.000 фунти (околу 87.000 куни) за неколку дена, заработувам повеќе од моите родители заедно. Затоа, решив да го ставам паузата во школувањето и да се фокусирам на моите видеа. Некако веќе нема смисла да одам на колеџ – рече таа.

 

Loading...
@aliciabreuer0my new youtube is up ? look in my bio 🙂 #fyp♬ original sound – ?

Нејзините родители Френк и Тами работат и како финансиски советници, а таа, пред да стане сензација на интернет, планираше да студира психологија.

Своето прво видео го објавила во средината на минатата година. Наскоро ја објавила онаа во која ја имитира песната на американската пејачка Кети Пери од 2010 година – Teenage Dream. Видеото брзо стана вирално и тоа ја мотивирало да продолжи со снимањето.

Покрај тоа што цитира зборови од познати песни или снима свои музички спотови со хитови во позадина, Алиша снима и кратки клипови со совети за шминка и облекување.

 

@aliciabreuer0i don’t know if it’s just me but it’s a serious issue…. #fyp

♬ original sound – Z followed! ?

„Ги синхронизирам повеќето видеа со музиката и ниту едно не трае премногу долго“, објасни таа.

Откако нејзините видеа започнаа да собираат милиони прегледи, не требаше многу време за да биде „надушкана“ од ловците на профит. Со неа контактирала Џесика Хениг, менаџер за дигитални таленти во Unlocked Branding, по што парите почнале да легнуваат на нејзината сметка.

Loading...

Алисија, иако заработува многу, вели дека е штедлива и не сака да троши пари, пренесува The Sun.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *