Илон Маск ќе биде водител на Saturday Night Live

Сподели со своите пријатели

Илон Маск, милијардерот и бизнисмен кој стои зад Тесла и Спејс Икс, ќе ja води емисијата Saturday Night Live (SNL) на Ен-Би-Си на 8 мај, а музички гостин ќе биде Мајли Сајрус, пишува порталот The Verge.

Loading...

Во соопштението за СНЛ, Маск е опишан како „извршен директор на Тесла и главен инженер на Спејс Икс, кој во април го започна вториот оперативен лет на своето вселенско летало Драгон до Меѓународната вселенска станица“.

Својата посета Маск ја најави на Твитер. Мајли Сајрус ќе биде музички гостин на SNL по шести пат.

Деловниот магнат е познат по својата необична смисла за хумор на Твитер, неговиот омилен начин за комуникација преку социјалните мрежи, но сè уште не е познато дали тој е навистина толку духовит и харизматичен што, како водител пред екраните, би го задржал вниманието на гледачите во популарна емисија доцна во ноќта цели 90 минути.

Маск претходно имаше бројни забележителни настапи во медиумите – пушеше плевел на подкаст од Џои Роган и се појави во камео улога во филмот „Iron Man 2“. Тој исто така се појави во камео улога во една епизода на Симпсонови, потоа во серијата „Нердс“ и нејзиниот спиноф „Јанг Шелдон“.

Бројни корисници на социјална мрежа реагираа на вестите за СНЛ.

Еден од нив објави на Твитер: „Се прашувам колку Маск им плати на Ен-Би-Си и Лорн Михаелс за нивниот ангажман во шоуто. Се обложувам дека износот е доволен за финансирање на целата сезона на СНЛ 2021-2022 “.

И многу професионалци беа изненадени од изборот на раководството на SNL да му понуди на Маск улогата на домаќин. Досега домаќинот на шоуто го водеа комичари и актери, а не деловни магнати.

Loading...

Домаќини во текот на оваа сезона беа Ник Џонас, Маја Рудолф, Крис Рок, Иса Ре, Дејв Чепел, asonејсон Бејтмен, Тимоти Шалем и Кристен Виг.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *