Илон ги обвинува групи активисти за падот на профитот на Твитер

Сподели со своите пријатели

Илон Маск, новиот сопственик на Твитер, ги обвини активистичките групи за кои вели дека вршат притисок врз огласувачите за огромен пад на приходите бидејќи компанијата прави големи отпуштања во обид да заштеди пари.

Loading...

Извештаите сугерираат дека илјадници вработени останале без работа.

Вработените во Твитер започнаа колективна тужба

Маск инсистираше на сите оние кои ќе останат без работа да им се понуди отпремнина од три месеци, што е за 50% повеќе од законскиот услов.

Говорејќи на темата за умереност на содржината, тој рече дека силната посветеност на Твитер останува „апсолутно непроменета“.

Онлајн безбедносните групи и активисти изразија загриженост поради плановите на Маск да го олесни умереноста на содржината и да ги смени постојаните забрани на Твитер за контроверзните личности, вклучително и поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рекордни 858 милијарди долари за новиот воен буџет на САД

Работниците на Твитер потврдија дека се одјавени од работните лаптопи и Slack, системот за пораки.

Беше отпуштен и тим фокусиран на истражување како Твитер користи алгоритми.

Речиси сите приходи на Twitter во моментов доаѓаат од рекламирање.

Loading...

Маск бара начини да ги намали трошоците и да ја зголеми заработката на различни начини од платформата, вклучително и плановите за наплата на месечна претплата на корисниците кои ќе бидат проверени на платформата.

Вработените во Твитер поднесоа колективна тужба во која тврдат дека компанијата прави големи отпуштања без да даде 60 дена најава, што е прекршување на федералните и калифорниските закони.

Обвинителството исто така побара од федералниот суд во Сан Франциско да му нареди на Твитер да не бара од отпуштените вработени да потпишат документи со кои се откажуваат од нивните права.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доларот ослабна втор ден по ред