Илјадници евакуирани поради обилните дождови и поплавите во Кина

Сподели со своите пријатели

Кинеските метеоролози во понеделникот предупредија неколку кинески провинции да очекуваат лизгање на земјиштето и поројни поплави во следните два дена, додека обилните врнежи паѓаат со недели.

Loading...

Повеќе од 3.000 луѓе беа евакуирани во северозападната провинција Хунан во текот на викендот, бидејќи обилните дождови паднаа во окрузите Сангџи, Шимен и Јонгшун и градот Жанџијаџи, објавија државните медиуми.

Сангџи го забележа најсилниот дожд во годината, со максимални врнежи од дожд кои во текот на ноќта достигнаа 256 mm, според државната кинеска централна телевизија.

Тоа беа најобилните врнежи во Сангџи од 1998 година, пренесува CCTV.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво

Кина е погодена од неделни дождови и поплави.

На крајот на јули, бурите предизвикани од тајфунот Докусри предизвикаа рекордни дождови што ја погодија Кина во последните десет години, а Пекинг го доживеа најсилниот дожд во последните 140 години.

Кинеската влада повика на дополнителни мерки на претпазливост од поплавите бидејќи тајфунот Саола сега се пробива низ Јужното Кинеско Море, а прогнозите се очекуваат тој да стигне до провинцијата Гуангдонг веќе овој петок.

Кинескиот национален штаб за контрола на поплави и помош од суша и Министерството за вонредни состојби одржаа видео конференција минатата сабота, предупредувајќи дека обилните врнежи во многу делови од земјата може да предизвикаат геолошки катастрофи, вклучително и планински поплави и поплави во некои мали и средни реки , објави државната новинска агенција. media People’s Daily.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Денеска во ОН се гласа за распоредување странски сили на Хаити

Исто така, постои неизвесност околу насоката на тајфунот Саола, соопшти кинеската метеоролошка управа, што ќе донесе обилни врнежи во крајбрежните области, вклучувајќи ги провинциите Фуџијан и Жеџијанг од среда до петок.

Фуџиан презеде мерки на претпазливост против тајфунот, наредувајќи им на рибарските бродови во одредени води да се вратат во блиските пристаништа и нивните екипажи на бродот да се евакуираат до брегот до среда напладне, објавија локалните медиуми во понеделникот.