Иднината на превозот: Летечко такси и едно изненадување (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Компаниите „Убер“ и „Хјундаи“ претставија летечко такси што може да ги промени навиките за превоз на патниците во големите градови. Сони приреди изненадување со „е-автомобилот“.

Loading...

На Саемот за електроника во Лас Вегас, две компании промовираа летало со четири седишта што може да се нарача преку апликацијата Uber.

Првиот прототип ќе биде комплетиран во 2023 година, објави портпаролот на Хјундаи.

Пилотот прво ќе управува со авионите додека не се усоврши автономниот софтвер за возење.

Хјундаи е една од бројните компании што воведоа летачко градско такси. Летечкиот автомобил на Боинг имаше тест лет во 2019 година на мал аеродром во близина на Вашингтон.

Ко-основачот на Google, Лери Пејџ, исто така, инвестираше во неколку помали стартапи кои развиваат технологија за летање автомобили.

Јапонскиот гигант за електроника Сони ги изненади посетителите на шоуто во Лас Вегас со воведување на модел на електричен автомобил базиран на асистирана технологија за возење.

Јапонската компанија го претстави прототипот на автомобилот во кој се вклучени нејзините сензори и производи наменети за репродукција на содржини за забава во автомобилот, пренесува BBC.

Loading...

Автомобилот е опремен со сензорна технологија која открива и препознава патници на возилото и им овозможува да го контролираат системот за репродукција на забавни содржини.

Sony инсталира вкупно 33 сензори во автомобилот. До контролната табла на Vision S е широк панорамски екран „за информации за возење и забава”.

Сепак, Сони не посочи дали планираат да го продаваат „Vision S“.


Leave a Reply