Идилични гратчиња во Италија кои на младите им нудат до 30.000 евра за да дојдат и живеат тука (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Дали некогаш сте сонувале да отворите продавница или да започнете работилница во идиличен град на југот на Италија и да бидете платени повеќе за тоа?

Loading...

Италијанскиот регион Калабрија (врв на чизмата) нуди до 28.000 евра за три години на секој што сака да се пресели во еден од ретките градови со помалку од 2.000 жители.

Некои од местата се на брегот, а некои во внатрешноста – Ајета, Сан Донато ди Нинеа, Цивита, Албидона, Качури, Санта Северина, Сант Агата дел Бјанко, Замо и Бова.

 

 

Регионалните власти, сепак, не даваат пари туку така. Новите жители треба да се посветат и да започнат бизнис. Или да отворат нешто свое или да инвестираат во постојните.

Покрај тоа, тие мора целосно да се преселат и да го регистрираат своето живеалиште во еден од градовите и не смеат да бидат постари од 40 години. Тие исто така мора да бидат подготвени да се преселат во Калабрија 90 дена по прифаќањето на апликацијата.

Loading...

Локалните власти се надеваат дека понудата ќе ги привлече младите проактивни луѓе да ги оживеат градовите што исчезнуваат.

 

 

Член на регионалниот совет, Џанлука Гало, изјави за Си-Ен-Ен дека тие сè уште треба да ги усогласат сите детали, точната сума на пари што ќе се плаќа месечно и дали да се вклучат поголеми села со до 3.000 луѓе во понудата.

Тој очекува млади луѓе кои ќе дојдат да отворат угостителски објект, како хостел и ресторан, занаетчиска продавница или да започнат фарма.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *