Идеална за поранешни пушачи: Исхрана со која ќе го исчистите телото од никотинот

Сподели со своите пријатели

Ако штотуку сте ги оставиле цигарите, треба да знаете дека никотинот сè уште е во вашето тело и дека сè уште ќе „лежи“ тука.

Затоа е важно да се забрза исфрлањето на неговите наслаги преку исхраната. Некои видови храна се помоќни од другите.

Loading...

Познат психолог советува: Ако некој сака да се откаже од пушењето, прво мора да биде среќен

Зелен чај

Со пушењето, телото ја губи водата што му е потребна, така што телото многу побрзо доаѓа во состојба на дехидратација. Пиењето зелен чај полн со антиоксиданти овозможува да испари никотинот.

Спанаќ

Фолната киселина, која е присутна во изобилство во овој зеленчук, е важна за нормално функционирање на организмот и му помага на телото да се ослободи од никотин.

Морков

Содржи голема количина на витамини А, К, Ц и Б кои се главните средства за чистење на телото и ја враќаат виталноста на кожата што ја украл никотинот.

Со помош на овој напиток се откажала од пушењето: Направете го со состојки од вашата кујна

Loading...

Брокула, карфиол и зелка

Овие зеленчуци содржат антиоксиданти кои го чистат телото од многу токсини.

Цитрус

Сок од портокал, лимон или грејпфрут го чисти организмот од никотин и го храни.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *