Иако лекарите го отпишаа од живи, малиот Џексон сепак живее но и зборува (видео)

Сподели со своите пријатели

Родено со тежок деформитет односно ретко пореметување на мозокот и черепот, малото британско момче Џексон Буел повторно се најде во медиумите откако неговите родители Британи и Брендон објавија видео во кое тој вели ”хелоу”.

Loading...

Jaxon Buell in his fathers arms

Во видеото, татко му се обидува да го натера тој да испрати поздрави и во Германија.

 

 Dječak koji se rodio s rijetkim deformitetom ponovo očarao svijet

Откако родителите го поставија видеото на социјалната мрежа Фејсбук, тие набргу добија многу лајкови и внимание, со бројни коментари за поддршка на малото момче и на храбрите родители кои, иако знаеле дека детето ќе се роди со тежок деформитет, не сакале да ја прекинат бременоста.

 

Неговата мајка Британи, по породувањето дала отказ за да може да се грижи за малото момче и започнала со иницијатива за отворање веб страна за собирање помош како семејството би можело да ги плати трошоците за негово лекување.

Loading...

Малиот Џексон, и покрај уверувањата на докторите дека тој нема да може да живее долго, ниту пак да прозобори, да прооди или пак да резонира, сепак успеа да каже ”мама” и ”тато”, па дури и да поздравува, што го прави да биде вистински херој на денешницата.

 

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.