И Русите и Украинците продолжуваат да собираат сили во и околу Херсон

Сподели со своите пријатели

Русите и Украинците продолжуваат да собираат сили во и околу градот Херсон.

Loading...

Имено, таму чека решавачка битка. Последниот траект со евакуирани жители го напушти градот.

Во меѓувреме Киев објави дека пристигнале моќните американски ракетни системи НАСАМС.

Украинците се подготвуваат за нови напади врз енергетската инфраструктура додека милиони луѓе се уште се без струја.

На источниот фронт, во Доњецк, продолжува жестоката битка за Бахмут, кој се уште е под контрола на Украина, но руските напади стануваат се поинтензивни.

– Генерално, на бојното поле нашите сили се во состојба на активна одбрана – во некои области на исток и југ постепено го потиснуваме непријателот. Постепено одиме напред. Доњецк останува епицентарот на најголемото лудило за окупаторите, стотици од нив се убиени секој ден. Телото пред украинските позиции е покриено со телата на окупаторите, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шаленберг: На Европа ѝ е потребна Русија со која е можно да се влезе во дијалог