И официјално Бајден против Трамп

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и поранешниот претседател Доналд Трамп ги обезбедија номинациите на своите партии, што значи дека ќе се случи првото повторување на претседателските избори во САД по речиси 70 години.

Loading...

На Бајден му беа потребни 1.968 делегати за да ја добие номинацијата, а тој број беше надминат во вторникот вечерта кога почнаа да доаѓаат резултатите од прелиминарните избори во Џорџија, објави Едисон Рисрч.

Резултати дојдоа и од Мисисипи, државата Вашингтон, Северните Маријански Острови и демократите кои живеат во странство.

Неколку часа подоцна, Трамп ги освои 1.215 делегати потребни за да ја обезбеди републиканската претседателска номинација бидејќи прелиминарните избори се одржуваа во четири сојузни држави, вклучително и Џорџија, каде што Трамп се соочува со обвиненија за обид да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година.

Во вторникот имаше 161 делегат во Џорџија, Хаваи, Мисисипи и државата Вашингтон.

81-годишниот Бајден издаде изјава откако ја доби номинацијата на Демократите, насочувајќи ја како што ја нарече „кампањата на огорченост, одмазда и одмазда на Трамп што ја загрозува самата идеја за Америка“.

„Гласачите сега можат да ја изберат иднината на оваа земја. Дали ќе застанеме и ќе ја браниме нашата демократија или ќе дозволиме другите да ја уништат? Дали ќе го вратиме правото на избор и заштита на нашите слободи или ќе дозволиме екстремистите да ги одземат? праша тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Исходот од гласањето во вторникот беше практично неизбежен заклучок, откако последниот преостанат предизвикувач на Трамп за републиканската номинација, поранешната амбасадорка во ОН, Ники Хејли, ја заврши својата претседателска кампања по доминантниот настап на Трамп минатата недела во Супер вторникот, кога тој освои мнозинство на прелиминарните избори во 14. од 15 земји.

Loading...

Трамп го нарече Бајден најлошиот претседател во историјата на САД

Во видеото објавено на социјалните мрежи, Трамп рече дека нема време за славење и наместо тоа се фокусирал на поразот на Бајден, кого го нарече „најлошиот претседател во историјата на САД“.

„Ќе работиме, душо, ќе работиме. Ќе ги затвориме нашите граници. Ќе правиме работи што никој досега не ги видел. И ќе ја направиме економијата на нашата земја најдобар во светот“, рече Трамп.

Во меѓувреме, Бајден се соочи со само симболична опозиција на демократските прелиминарни избори, иако либералните активисти огорчени од неговата поддршка за израелската војна во Газа убедија значително малцинство демократи да гласаат „воздржани“ во знак на протест.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

И двајцата веќе го свртеа своето внимание кон општите избори на 5 ноември и одржаа ривалски митинзи во Грузија во саботата.

На митинг во Рим, Џорџија, Трамп (77) ги повтори своите лажни тврдења дека изборите во 2020 година биле „измама“ и ја обвини окружниот обвинител на округот Фултон, Фани Вилис, дека го гони од политички причини.

Тој, исто така, го нападна Бајден дека не го ограничува протокот на мигранти преку јужната граница на САД, што е прашање на кое планира да се фокусира во кампањата, исто како и во 2020 година.

Кампањата на Бајден започна поагресивна фаза во петокот, велејќи дека собрала 10 милиони долари во 24 часа по обраќањето на Бајден за состојбата на Унијата, што дополнително ја зголеми финансиската предност на демократите пред републиканците.

Гласачи без ентузијазам

Последен пат имаше прегласување на изборите во 1956 година, кога републиканскиот претседател Двајт Ајзенхауер по втор пат го победи поранешниот гувернер на Илиноис, демократот Адлај Стивенсон.

Loading...

Оваа година, гласачите изразија мал ентузијазам за повторување на жестоките избори во 2020 година, при што анкетите на Ројтерс/Ипсос покажаа дека и Бајден и Трамп не се популарни кај повеќето гласачи.

Безбројните кривични пријави на Трамп – тој се соочува со 91 обвинение за кривично дело во четири одделни обвиненија – може да ја наруши неговата положба меѓу добро образованите гласачи во предградијата чија поддршка тешко ја доби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Тој треба да стане првиот поранешен американски претседател на кој ќе му се суди во Њујорк на 25 март, каде што се соочува со обвинение дека фалсификувал деловни досиеја за да ги скрие тајните плаќања на порно ѕвезди.

Најсериозен случај против него нашироко се смета за федерално обвинение во Вашингтон, кое го товари за заговор за поништување на изборите во 2020 година и не е јасно дали може ако судењето се одржи пред денот на изборите.

Бајден го мачи перцепцијата кај повеќето гласачи дека е премногу стар за втор четиригодишен мандат, иако сојузниците веруваат дека неговиот жесток говор за состојбата на Унијата може да ја промени таа перцепција.

Економијата, како и секогаш, ќе биде централното прашање на кампањата.

Бајден претседаваше со растечка економија, со намалување на инфлацискиот притисок, а акциите достигнаа највисоки нивоа на сите времиња.

Но, анкетите покажуваат дека Американците не сакаат да му дадат заслуга на претседателот и се фрустрирани од високите цени за артикли како храна, среде пандемијата.

Loading...