И белгиските земјоделци најавија блокади

Сподели со своите пријатели

Белгиските земјоделци, огорчени од зголемените трошоци, еколошката политика на Европската унија и евтиниот увоз на храна, планираат од вторник да ги блокираат пристапните патишта до белгиското контејнерско пристаниште Зибриж, објави финансискиот весник Де Тидд.

Loading...

Демонстрантите планираат да го блокираат пристапот до пристаништето во Северното Море, второто по големина во земјата, најмалку 36 часа, почнувајќи од 14 часот, објави Де Тиџд, повикувајќи се на организаторите и полицијата, додавајќи дека блокадата на патот може да трае до среда навечер.

„Полицијата доби информација за операција во пристаништето Зибриж“, изјави портпаролот на пристанишните власти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Тој рече дека не е јасно за каква акција станува збор.

Земјоделците, исто така, го блокираа сообраќајот во близина на холандската граница на автопатот Е19 во вторникот наутро, при што конвој трактори се упати кон пристанишниот град Антверпен, објави државната телевизија RTBF.

Белгискиот премиер Александар Де Кро во вторник треба да се сретне со здруженијата на земјоделците.

Земјоделците ширум Европа, вклучувајќи ги Германија, Полска, Романија и Франција, демонстрираа во последните недели поради, како што велат, прекумерната бирократија, високите трошоци за гориво и нелојалната конкуренција што произлегува од либералните трговски политики на Европската унија.

Белгиското протестно движење беше поттикнато од сличен гнев во Франција, каде земјоделците блокираа десетици патишта и го попречија сообраќајот околу Париз, ставајќи ја владата под голем притисок.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

Белгиските земјоделци во понеделникот ги блокираа автопатите во јужна Белгија и паркираа трактори во близина на Европскиот парламент во Брисел.