Хутите тврдат дека истрелале проектил врз американски воен брод

Сподели со своите пријатели

Јеменското бунтовничко движење Хути тврди дека лансирало проектил врз американски воен брод во Аденскиот залив.

Loading...

Портпаролот на Јахја Саре во изјавата рече дека Хутите биле насочени кон „USS Lewis B Puller“, експедициска мобилна платформа која служи во регионот за поддршка на Петтата флота на САД.

Сареа додаде дека тоа е една од „воените мерки во одбраната на Јемен и реафирмирање на одлуката за поддршка на угнетениот палестински народ“, пренесе Би-Би-Си.

Американската војска сè уште нема коментар.

Хутите од ноември минатата година напаѓаат трговски бродови во Црвеното Море со беспилотни летала и проектили поради израелската агресија врз Газа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американските сили уништија дронови и противбродски ракети на Хутите