ХРВ ја критикува Турција поради офанзивата во северна Сирија

Сподели со своите пријатели

Организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ упати критики за турската офанзива во северниот дел на Турција, посочувајќи оти турската армија не презема неопходните мерки за да се избегнат цивилните жртви.

ХРВ истакнува дека во три напади од крајот на јануари во реонот на градот Африн убиени се вкупно 26 цивили од кои 17 деца.

Во денеска објавениот извештајот на ХРВ се апелира до Турција да изврши истрага за таквите напади и јавно да ги објави резултатите од истрагата.

На 20 јануари турската армија ја почна офанзивата Маслиново гранче воглавно насочена против сириските курдски Сили за заштита на народот во сириската енклава Африн.

Според непотврдени информации околу 120 цивили загинаа во операцијата Маслиново гранче.

Турција демантира дека презема напади врз цивили./МИА


Leave a Reply