ХРВ: Израелските напади „треба да се истражат како воени злосторства“

Сподели со своите пријатели

Во новиот извештај, Хјуман рајтс воч вели дека „нелегалните напади на израелската армија врз медицински установи, персонал и транспорт дополнително го уништуваат здравствениот систем во Газа и треба да се истражат како воени злосторства“.

Loading...

Организацијата ги повика Независната меѓународна истражна комисија за окупираната палестинска територија и Меѓународниот кривичен суд да истражат.

„И покрај тврдењата на израелската војска од 5 ноември 2023 година за циничното користење на болниците од „Хамас“, ниту еден доказ не би го оправдал лишувањето на болниците и амбулантите од нивниот заштитен статус според меѓународното хуманитарно право“, се вели во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Постои висок ризик од терористички напади во ЕУ поради војната во Газа“

„Хјуман рајтс воч ги истражуваше нападите на или во близина на индонезиска болница, болницата Ал-Ахли, Меѓународниот центар за очна нега, болницата за турско-палестинско пријателство и болницата Ал Кудс помеѓу 7 октомври и 7 ноември“.