Храната која ќе ве полни со енергија

Сподели со своите пријатели

Човечкото тело има потреба од енергија , особено ако имате повеќе физичка активност или едноставно сте фан на тренинзите . Неслучајно мажите и жени кои спортуваат почитуваат специјални диети , со кои го подобруваат не само својот изглед, но и го хранат своето тело со потребното количество енергија.

Една од најважните работи е не само што конзумирате и кога точно го конзумирате, туку и зошто го консумирате. За среќа, специјалисти во областа на фитнесот и спортот ги даваат своите совети за енергетска храна , од која има потреба вашето тело.

Loading...

Еве ги и нив:

За повеќе сила:

– Каша – таа ви е потребна за да бидете доволно енергични за време на тренингот.Со нејзината потрошувачка ќе бидете сигурни дека ќе успеете да ја завршите серијата од стомачни вежби, на пример.

– Суво грозје – мал грст од нив ќе ви помогне да му дадете енергичен поттик на своето тело во секое време од денот.

– Банани – тие се исто толку ефективни како спортските пијалоци и ги одржуваат електролитите избалансирани.

За борба против болката:

– Ѓумбир – тој го спречува нерасположението и ја намалува мускулната болка со околу 20%.

Loading...

– Цреши – тие се борат со слободните радикали и на тој начин може да ви помогнат да се опорави побрзо.

– Куркума – овој зачин всушност дејствува како аналгетик и помага при болки во зглобовите.

За изградба на мускулна маса:

– Јајца – тие се богат извор на аминокиселината спорт, која помага за побрзо закрепнување на мускулите.

– Суров протеин – тој е како “градежен материјал” за стегнати стомачни мускули.

– Лосос и туна – протеините во нив ги прават вашите мускули посилни.

За забрзување на метаболизмот:

– Фстак – со овие ореви лесно и здраво може да се задоволи гладта по посетата во салата.

Loading...

– Цвекло – тоа ќе ви помогне да ги правите вежбите со помалку напор.

– Соја – тие се богати со растителни влакна, па ќе ве држат сити подолго време.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.