Хорор во Кина: Четворица американски професори избодени со нож во парк (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Четворица американски универзитетски професори се во болница откако непознат напаѓач ги избодел во понеделникот во јавен парк во Кина, јавува Би-би-си.

Loading...

Тие биле повредени за време на дневна посета на парк во северната кинеска провинција Џилин.

Инцидентот се случил кога групата посетила локален храм и била нападната од маж со нож, соопшти нивниот колеџ во Ајова.

Пратеникот од Ајова, Адам Забнер, рече дека неговиот брат Дејвид е еден од четворицата инструктори повредени во инцидентот, кој тој го опиша како прободување.

Забнер рече дека неговиот брат бил прободен со нож во раката во паркот и се опоравува во болница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Инфлацијата во Британија по три години го достигна целното ниво од два отсто

„Тој уште не е ослободен утрово, но добро му оди“, изјави тој за CBS News.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека Министерството за надворешни работи е запознаено со инцидентот, но дека засега немаат дополнителни информации.

Во меѓувреме, кинеските власти не реагираа на инцидентот, а социјалните мрежи беа преплавени со слики од страшниот напад. На нив се гледаат најмалку три лица кои крварат и лежат на земја.

Loading...

Како што пишува Би-Би-Си, инцидентот брзо бил цензуриран на кинескиот интернет, а пребарувањето за клучните поими не дало резултати и покрај тоа што сè завршило во тренд на кинеската социјална платформа Веибо.

Инцидентот се случи среде тензичните дипломатски односи, а оваа академска размена на студенти и научници е резултат на обидот да се смират тензичните дипломатски односи меѓу Пекинг и Вашингтон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан

Кинескиот претседател Си Џинпинг објави план да покани 50.000 млади Американци во Кина во следните 5 години.

Во исто време, американскиот Стејт департмент издаде советодавно предупредување до Американците кои патуваат во Кина, што се верува дека обесхрабрило многу студенти.