Холандскиот премиер е водечки кандидат за следен шеф на НАТО

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна оваа година, изјавија во средата за Политико двајца високи функционери.

Loading...

„По многу интензивни дискусии меѓу сојузниците, сега стигнавме до точка каде што повеќе од 20 членки на НАТО се подготвени да го поддржат премиерот Руте како следен генерален секретар“, рече претставник на НАТО, кој не беше именуван за да разговара за чувствителните внатрешни дискусии.

Руте, кој води кампања за функцијата од ноември, е единствениот номиниран од 31-те влади на Алијансата, рекоа официјални лица.

Според правилата на НАТО, генералниот секретар мора да се одлучува со „консензус“, што значи дека Руте сепак треба да ја добие поддршката од останатите земји.

Функционерот рече дека дискусиите „не се конечни“, но дека „зад неговата кандидатура има зголемен моментум“.

Се зголемува притисокот врз членките на НАТО да го одобрат Руте пред лидерскиот самит во Вашингтон во јули. Тој ќе го замени Јенс Столтенберг, кој е на чело на НАТО од 2014 година.

Амбасадорката на САД во НАТО Џулијан Смит минатата недела рече дека сојузниците треба да имаат за цел „да го завршат процесот на селекција веројатно во првиот квартал од оваа календарска година“.

Друг висок функционер на НАТО го потврди бројот на земји кои сè уште треба да го поддржат Руте, велејќи дека околу 10 земји сè уште ја задржуваат поддршката.

Loading...

„Ние ќе продолжиме да ги слушаме нивните прашања и грижи“, рече првиот претставник. „И ја охрабруваме…холандската мисија во НАТО да одговори на тие прашања“, додаде тој.

Земјите не сакаат да поддржат од различни причини.

Турција побара Руте да не ги фаворизира земјите од ЕУ во алијансата, според Блумберг.

Унгарија има долготрајни разлики со Руте во врска со неговите остри критики за демократското назадување на земјата.

Останува нејасно дали балтичките земји го поддржуваат Руте, со оглед на нивното инсистирање на поголема политичка поддршка за патот на Украина кон пристапување во НАТО.

Естонската премиерка Каја Калас изрази интерес за највисокото место во НАТО за време на настанот организиран во ноември.

Но, претставниците на НАТО велат дека таа не е во комбинација бидејќи не ја објавила својата кандидатура.

Истото важи и за латвискиот министер за надворешни работи Кришјанис Каринш, кој минатата година направи мала медиумска турнеја за да ја испита ситуацијата.

Loading...