Холандски хакер дошол до личните податоци на речиси сите Австријци

Сподели со своите пријатели

Холандскиот хакер уапсен во ноември ги добил и ги понудил на продажба името и презимето, адресата и датумот на раѓање на речиси сите австриски државјани, соопшти во средата австриската полиција.

Loading...

Корисник, за кој се верува дека е хакер, ги понудил податоците на продажба на онлајн форум во мај 2020 година, претставувајќи ги како „полно име, пол, целосна адреса и датум на раѓање на веројатно секој граѓанин“ во Австрија, се вели во соопштението на полицијата. Хина.

Се додава дека истражителите ја потврдиле автентичноста.

Збирката се состоела од речиси девет милиони комплети податоци, соопшти полицијата.

Австрија има приближно 9,1 милиони жители. Хакерот ставил на продажба „слични сетови на податоци“ од Италија, Холандија и Колумбија, соопшти австриската полиција, додавајќи дека нема други детали.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бебе паднало во бунар длабок 15 метри: Спасено по 18-часовна операција

Податоци во рацете на криминалците

„Бидејќи овие податоци беа слободно достапни на интернет, апсолутно мора да се претпостави дека овие податоци за регистрација, целосно или делумно, неповратно се во рацете на криминалците“, соопшти полицијата, додавајќи дека се верува дека непознати лица платиле за податоците.

25-годишниот осомничен уапсен во стан во Амстердам и претходно ѝ бил познат на полицијата, а истрагата ја води холандската полиција и правосудните органи, соопшти австриската полиција.

Портпаролот додаде дека полицијата дури сега дала изјава за тоа за да не се меша во споменатите истраги.

Loading...

Полицијата не образложи какви се последиците по безбедноста на австриските податоци.