Холандски град прв во светот кој забрани реклами за месо

Сподели со своите пријатели

Холандскиот град Харлем ќе стане првиот во светот кој ќе забрани рекламирање месо на јавни места во обид да ја намали потрошувачката и емисиите на стакленички гасови.

Loading...

Харлем, кој се наоѓа западно од Амстердам и има околу 160.000 жители, ќе воведе забрана од 2024 година, откако месото беше додадено на списокот на производи за кои се смета дека придонесуваат за климатската криза.

Нема да бидат дозволени реклами во автобуси, засолништа и на екрани на јавни места, што предизвика поплаки од месната индустрија дека властите „претеруваат во кажувањето на луѓето што е најдобро за нив“.

Неодамнешните студии сугерираат дека глобалното производство на храна е одговорно за една третина од сите емисии за затоплување на планетите, при што употребата на животни за месо предизвикува двојно повеќе загадување од производството на храна од растително потекло, пишува Гардијан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Прв состанок на европската политичка заедница

Шумите кои апсорбираат јаглерод диоксид се сечат за пасење на животните, додека ѓубривата што се користат за одгледување храна се богати со азот, што може да придонесе за загадување на воздухот и водата, климатските промени и осиромашувањето на озонот.

Добитокот исто така произведува големи количини на метан, стакленички гас.

Зиги Клазес, советник од партијата Гроенлинкс, која го подготви предлогот за забрана на рекламирање месо, рече дека не знаела дека градот ќе биде првиот во светот што ќе спроведе таква политика кога таа ја предложи.

„Ние не зборуваме за тоа што луѓето јадат и подготвуваат во нивните кујни. Ако луѓето сакаат да продолжат да јадат месо, добро… Не можеме да им кажеме на луѓето дека има климатска криза и да ги охрабриме да купуваат производи кои се дел од причината за таа криза“, вели таа.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мексико: Убиени најмалку 18 луѓе, меѓу кои и градоначалник

„Се разбира, има многу луѓе кои мислат дека одлуката е срамота, но има и многу луѓе кои мислат дека е во ред. Тоа е сигнал – ако се прифати на национално ниво, тоа би било многу убаво. Многу групи кои мислат дека тоа е добра идеја и сакаат да ја пробаат“, додаде таа.

Забраната го „покрива“ и рекламирањето на летање на одмор, фосилни горива и автомобили што работат на фосилни горива.

Забраната се одложува до 2024 година поради постојните договори со компаниите што ги продаваат производите.

Дури и во самата градска администрација има одредено противење на тој потег, а критичарите тврдат дека тој ја ограничува слободата на изразување.

„Интересно е што општината Харлем води голема кампања за плакат во која се вели дека во Харлем можете да бидете свои и да сакате кого сакате, но ако сакате месо наместо мека трева, ќе дојде „партонизирачката бригада“ и ќе ви каже дека „Грешам целосно“, рече Сандер ван ден Рад, водач на групата Тротс Харлем.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Најмалку 1.127 луѓе се повредени во земјотресот

Десничарската партија БВНЛ рече дека овој потег е „неприфатливо кршење на слободата на претприемништвото“ и ќе биде катастрофален за одгледувачите на свињи.

„Забранувањето реклами од политички причини е слично на диктатура“, рече Џои Радемејкер од BVNL.

Истражувањето на Гринпис покажа дека за да се исполни целта на ЕУ за нето-нула емисии до 2050 година, потрошувачката на месо мора да се намали на 24 килограми по лице годишно, во споредба со сегашниот просек од 82 килограми, или 75,8 килограми во Холандија, која е најголемиот извозник на месо во ЕУ.

Loading...