Холандија ќе усмрти 216.000 пилиња поради птичји грип

Сподели со своите пријатели

Холандските власти открија појава на многу заразен вид птичји грип на една фарма и рекоа дека ќе убијат околу 170.000 пилиња, се вели во соопштението на Министерството за земјоделство во понеделникот.

Loading...

Околните фарми во провинцијата Норд Холандија ќе бидат затворени додека не се направат тестови за вирусот Х5Н1 за да се утврди дали се проширил, соопшти Министерството.

Министерството, исто така, објави избувнување на вирусот на фарма во јужната провинција Норд Брабант, според посебно соопштение. Таму ќе бидат убиени приближно 46.000 пилиња бројлери, се вели.

Од избувнувањето на болеста во 2021 година, во Холандија се убиени стотици илјади кокошки, патки, мисирки и десетици диви птици.