ХЕРОЈСКА БОРБА ЗА ЖИВОТ: Седумгодишно девојче има свој штанд со лимонада, а причината зошто собира пари ќе ве расплаче! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кога минатото лето седумгодишната Лиза Скот отворила штанд со лимонада, таа сакала да заработи за играчки. Наскоро, сепак, таа морала да ги смени своите планови. Неочекуван непријатен настан го погодил нејзиниот живот.

Loading...

Малата Лиза од американската сојузна држава Алабама имала низа напади предизвикани од малформации на мозокот. По неколку прегледи, лекарите одлучиле дека девојчето ќе мора да биде подложено на неопходна и скапа операција. Затоа, решила да го плати тоа со пари од нејзиниот „бизнис со лимонада“.

Таа ја изградила својата тезга во Бакери, управувана од нејзиниот дедо. Се продава лимонада за 25 центи, но бидејќи ја научила дијагнозата, скоро секој клиент дава дополнителна сума. „Имам сметка од 5, 10, 20, 50, 50 или 100 долари“, вели Лиза, сметајќи ги придонесите што луѓето сакаат да ги користат за финансирање на важна операција.

Лиза, која дошла на идеја да ја плати операцијата благодарение на нејзиниот штанд за време на нејзиниот прв престој во болницата, исто така ја изненадила сопствената мајка. „И реков дека можеби нема да успее“, рече мајката на Лиза, Елизабет. „Не очекувам дека ќе може да ги плаќа сметките.“, Пишува порталот Њујорк пост.

 

 

Иако нивната семејна пекара има добро осигурување, тие наскоро откриле дека многу медицински трошоци не можат да ги покријат. „Само една недела во болницата и сите возења со брза помош чинат повеќе од мојата месечна плата“, рече Елизабет Скот, „Не можев сама да го финансирам сето тоа, особено ако сè уште треба да се грижиме за пекарата“. Таа одлучи да постави мрежна петиција за малата Лиза, каде што секој може да придонесе. Благодарение на семејството, пријателите, но и странците, досега се собрани повеќе од 300.000 долари.

Loading...

Не е познато точно кога е операцијата што ја чека Лиза. Сепак, специјалистот мора редовно да ја прегледува, возат сè до Бостон и, најверојатно, нема да го избегнат тој град дури и по операцијата. И покрај нејзината здравствена состојба, девојчето е среќно и исполнето со живот. Како што вели самата Лиза, „таа не се обидува да размислува за мозокот“ и претпочитува да се фокусира на своите хобиња, како и да одржува штанд за лимонада.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *