Хаос во патничкиот и товарниот сообраќај поради ковид ги блокира Британците за Божиќ

Сподели со своите пријатели

Британците веќе се заклучени за Божиќ поради мутираниот коронавирус што е „вон контрола“, и чувството на изолација се продлабочува кога државите во светот воведуваат забрани за патување кон и од Велика Британија.

Loading...

Вчерашната одлука на Франција да забрани испорака на товар преку клучното пристаниште Довер создаде хаос на околните патишта и предизвика страв од недостиг на храна за време на Божик, што може да значи и силен знак за тоа што треба да се очекува ако Велика Британија ја напушти ЕУ без договор за 10 дена, јавија француски медиуми.

Патните знаци во близина на пристаништето во Channel port, низ кои поминуваат 10.000 тешки товарни возила секој ден, денеска им посочуваат на луѓето да се вратат дома, со назнака дека границата со Франција е затворена.

Одлуката на Франција првично треба да трае 48 часа. Во Лондон тоа предизвика активирање на планот за вонредни состојби изготвен за справување со очекуваните заглавени товарни возила на патиштата околу Довер во случај на договор без брегзит.

– Со оглед на тоа што сите други земји дозволија превозници … Французите отидоа малку подалеку и рекоа дека ниту превозниците не треба да преминуваат, изјави министерот за транспорт Грант Шапс за Скај Њуз.

– Апсолутниот клуч е да се реши тој проблем што побрзо, додаде тој.

Неискористениот аеродром ќе биде отворен подоцна денеска за да се користи како паркинг за камиони за околу 4.000 заглавени возачи.

 

Loading...

 

Шапс ги увери Британците дека резервите на храна не се загрозени.

– Од друга страна, секое продолжено затворање на француската граница би било проблематично, предупреди лоби групата на Британскиот малопродажен конзорциум.

Британската Влада исто така нагласи дека забраните за патување нема да влијаат на вакцините.

– Буквално сите вакцини доаѓаат во контејнер и во меѓувреме има добри залихи, така што ова нема да има влијание врз програмата за вакцинација, рече Шапс.

Забраната за преминување на сите товари, освен без придружба, кон Франција, се случува во време кога компаниите се обидуваат да ја сменат стоката во момент кога остануваат уште неколку денови до моментот кога Велика Британија конечно ќе излезе од трговските структури на ЕУ.

Оние што се надеваат на зделка предупредија за тековните хаотични сцени кои може да станат вообичаена ако нема напредок пред рокот до Нова година, што ќе доведе до воведување нови тарифи.

Loading...

Но, приврзаниците на Брегзит ја обвинија Франција за искористување на кризата во обид да присили трговски концесии.

Франција и Велика Британија се во жестока дебата за правата на риболов по Брегзит, клучна точка за задржување во преговорите.

Германија, Швајцарија, Канада, Италија, Чиле и Аргентина се меѓу земјите кои најавуваат забрани за летови од и од земјата.

Појавата на новиот вид коронавирус ги влоши плановите на Владата, во екот на критичното финале на разговорите со ЕУ.

 

 

Владата првично објави олеснување на ограничувањата за да им се овозможи на семејствата да се состанат за време на Божик, но ги смени своите планови откако минатата недела беше објавена ужасна анализа за новиот вид коронавирус што се шири низ југоисточна Англија.

Loading...

– За жал, новиот вид е надвор од контрола. Мораме да го ставиме под контрола, изјави министерот за здравство Мет Хенкок за Скај Њуз.

Велика Британија е сериозно погодена од пандемијата, со повеќе од 67.000 смртни случаи од Ковид-19.

Јасмина Тасевска


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *