Хаос во најава: Во Германија започна нов штрајк на железничарите

Сподели со своите пријатели

Најголемиот германски железнички превозник „Дојче Бан“ во средата вечер започна нов штрајк, кој ќе трае до 20 часот вечерва, соопштија од компанијата.

Loading...

Штрајкот, организиран од синдикатот на машиновозачите ГДЛ, ќе ги зафати меѓуградските, регионалните возови и градските S-Bahn.

Предвиден е „вонреден ред на меѓуградски сообраќај со значително намален број на патувања“.

Во соопштението се наведува дека патниците кои сакаат да го одложат патувањето можат подоцна да го користат билетот или да го вратат.

Дополнително, како дел од „посебен гест на добра волја“, на патниците им беше дадена и опција да го одложат патувањето или да заминат порано вчера, но на начин на кој им беше гарантирано дека ќе стигнат до својата дестинација пред да започне штрајкот во 22.00 часот синоќа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран вели дека не е вклучен во никакви дејствија против американските сили

Штрајкот, кој беше најавен за кратко време, ќе доведе до значително одложување на товарните операции на ДБ Карго, објави превозникот.

Железницата очекува неколку стотини товарни возови да доцнат, а некои од нив превезуваат итен редовен товар.

Се проценува дека по завршувањето на штрајкот ќе бидат потребни неколку дена за да се нормализира сообраќајниот метеж.

Loading...

„Неделава нема да преговараме со синдикатот на машиновозачите. Или штрајкувајте или преговарајте, двете опции се невозможни во исто време. Намерното поставување штрајк на договорениот датум за преговори е ескалација на нашето социјално партнерство што не го прифаќаме“, изјави директорот за човечки ресурси на ДБ, Мартин Сејлер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индонезија: Во ерупција на вулкан загинаа 13 планинари, 10 се водат како исчезнати

Синдикатот ги повика вработените да се приклучат на денешните протести во Берлин и Шверин.

Железничарите веќе се заканија со штрајк за време на божиќната сезона доколку не се исполнат нивните тарифни услови.

ГДЛ бара, меѓу другото, зголемување на платата за 555 евра месечно. Покрај тоа, должината на работното време на работниците во смени мора да се намали од 35 на 38 часа неделно без намалување на платите.

Дополнително, демонстрантите сакаат да добијат и еднократен бонус за инфлација без данок од 3.000 евра.

Од железницата не сметаат дека е целисходно да се намали работното време и засега одбиваат какви било преговори на овој план.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Јапонија, таксист е уапсен бидејќи убил гулаб