Хаос во Грузија: Улиците „горат“, солзавец и водени топови поради законот за странски агенти

Сподели со своите пријатели

На 7 март, полицијата во Грузија употреби солзавец и водени топови за да ги растера илјадниците демонстранти кои излегоа на улиците на главниот град Тбилиси, за да се спротивстават на контроверзниот закон за „странски агенти“.

Loading...

На телевизиската снимка, на која се повикува агенцијата АФП, може да се види како еден од демонстрантите фрла молотов коктел кон полицискиот кордон за разбивање на демонстрациите.

 

 

Незадоволни граѓани се собраа пред зградата на Собранието во знак на протест против предложениот закон за кој сметаат дека е напад на „слободата на медиумите“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Акциите на Tesla паднаа на најниско ниво во последните 15 месеци

Парламентот, во меѓувреме, ја даде својата првична поддршка за нацрт-законот за „странски агенти“.

Агенцијата АП јавува дека грузиски граѓански активисти и претставници на опозицијата ги блокирале двата влеза во зградата на парламентот, извикувајќи: „Не на рускиот закон!“ „Руси!“ „Робови!”

Loading...

Според законот, медиумите и невладините организации кои добиваат повеќе од 20 отсто од своето финансирање од странски извори мора да бидат регистрирани како „агенти на странско влијание“.

 

 

Соединетите Американски Држави „внимателно ги следат настаните во Џорџија“ во последните часови, објави во вторникот американскиот Стејт департмент, а пренесе Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Акциите на Tesla паднаа на најниско ниво во последните 15 месеци

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс им изјави на новинарите дека САД ќе продолжат да ја следат ситуацијата во Грузија и нагласи дека на мирните демонстранти треба да им се даде право на протести.

Соопштението дојде откако грузиската полиција употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во центарот на главниот град Тбилиси.

Во исто време, претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили изјави дека ги поддржува демонстрантите во Тбилиси.

Loading...