Хаити: Банда упадна во болница, како заложници држат стотици жени, деца и доенчиња

Сподели со своите пријатели

Вооружена банда упадна во болница на Хаити и зеде како заложници стотици жени, деца и доенчиња, изјави директорот на болницата Хозе Улис.

Loading...

„Ние сме во голема неволја“, рече тој, пренесува АП.

Засега не се познати деталите за инцидентот и не е јасно зошто напаѓачите ги зеле пациентите како заложници.

Улисе ги обвини членовите на т.н на бандата Бруклин предводена од Габриел Жан-Пјер, попознат како „Ти Габриел“.

Тие се занимаваат со изнуда, киднапирање и насилство врз цивили, се вели во извештајот на Обединетите нации.

Бандите низ Хаити се сè помоќни по атентатот на претседателот Џовенел Мојс во јули 2021 година, а бројот на киднапирања и убиства е во пораст, според американската агенција.