26.02.2018 10:44

Гвардиола и понатаму ќе ја носи жолтата лента


Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, рече дека е подготвен да ја прифати казната за носење на жолтата лента во финалниот меч на Купот на Англија против Арсенал.

„Граѓаните“ го освоија првиот трофеј под водство на Шпанецот кој на симболичен начин повторно ја поддржа борбата за независност на Каталонија.

– Прифаќам дека ги прекршив правилата, ја прифаќам казната, но јас сум пред се човек, а не само тренер, рече Гвардиола.

Има четири лица во затвор, останатите беа принудени да бегаат, немаат оружје, само ливчиња. Жолта лента ќе остане со мене до крајот, до последно. Ова е мојот став, додаде Гвардиола.ж

Во петокот Фудбалската асоцијација на Англија покрена обвинение против Гвардиола за носење жолта лента на натпреварот на ФА Купот против Виган.

Шпанецот има право да одговори на обвиненијата до вечер. /МИА


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments