Гугл покажа кои плажи најмногу ги бараат Европејците

Сподели со своите пријатели

Плажите во Грција се најпопуларни во Европа и ги воодушевуваат патниците со кристално чистите води, покажува неодамнешното истражување објавено од Holiday и врз основа на рангирањето на Гугл

Loading...

Holiday е интернет пребарувач за изнајмување одмор и спроведе истражување за да ги открие европските плажи кои мора да ги посетите ова лето.

Грција – 5,4 илјади пребарувања на Гугл месечно

Грција е прогласена за најпопуларна европска земја за патници кои бараат плажа оваа година, со 5,4 илјади месечни пребарувања и 142 илјади хаштагови на Инстаграм што ја прават Грција јасен победник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  До 13 години ја бричела брадата, па кренала раце: Сега ја носи со гордост! (ФОТО)

 

 

Со толку многу острови за избор, без разлика дали ќе изберат Крит, Наксос или Миконос, патниците сигурно ќе најдат неверојатна понуда на плажи со кристално чисто море, пренесува GTP

Loading...

Италија е на второто место на холивудската листа со 5,4 илјади пребарувања на Google месечно и над 71 илјади хаштагови на Инстаграм.

Португалија е трет, а потоа следат Франција и Ирска на четвртата и петтата позиција.

Холидеј ги зеде предвид сите европски земји за оваа студија. Обединетото Кралство беше изоставено за да добие рангирање нерезиденти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Инстаграм ја обожава, има 140.000 следбеници: Но, не е реална! (ФОТО)

Рангирањето потоа беше составено користејќи го просечниот број месечни пребарувања на Google во последните 12 месеци за секое од имињата на земјите во комбинација со клучниот збор „плажи“.

Потоа беа додадени хаштагови на Инстаграм за овој клучен збор и неговите варијации за да се утврди кои европски земји се најпопуларни и барани од патниците.