Група пријатели биле на протест во Пекинг. Потоа еден по еден исчезнувале!

Сподели со своите пријатели

Кога пријателите на една млада жена што живее во Пекинг почнале да исчезнуваат еден по еден, таа била сигурна дека нејзиното време доаѓа.

Loading...

Полицијата ги одвела поради учество во демонстрациите неколку недели претходно.

„Додека го снимам ова видео, четворица мои пријатели веќе се одведени“, рече 26-годишната жена пред камерата во видеото до крајот на декември до кое дојде Си-Ен-Ен.

„На некои мои пријатели им доверив да ја објават оваа снимка по моето исчезнување. Со други зборови, кога ќе ја видите оваа снимка, тоа значи дека пред одредено време сум одведена од полицијата“, вели споменатата жена.

Таа неодамна дипломирала и работи како уредник во издавачка куќа – едно од осумте луѓе, главно млади и работни жени во истиот поширок социјален круг, за кои Си-Ен-Ен дозна дека биле тивко приведени од властите во неделите по мирниот протест во кинеската престолнина на 27 март ноември.

Протестот беше еден од многуте што избувнаа во големите градови низ земјата во невиден приказ на незадоволство од сега укинатите мерки на Кина за нула ковид.

Обвинети за предизвикување проблеми и неволји

Си-Ен-Ен потврди дека две од осумте жени биле ослободени со кауција во четвртокот навечер и петокот, само неколку дена пред лунарната Нова година.

Едно објавување беше потврдено за Си-Ен-Ен во петокот од адвокатот на ослободената жена, кој одби да коментира дополнително дали таа е обвинета за кривично дело.

Loading...

Второто го потврди извор со директно сознание.

Си-Ен-Ен не можеше да потврди дали другите се ослободени и, ако да, колку.

Двете приведени млади жени, вклучително и уредничката, се формално обвинети за „предизвикување неволји и проблеми“, рекоа во петокот луѓе со директно знаење за нивните случаи – чекор што би можел да ги доближи до судење, а ниту една од нив не добила кауција тој ден.

Вкупниот број на луѓе приведени во врска со протестите во озлогласениот нетранспарентен безбедносен и судски систем на Кина, исто така, останува непознат.

Властите во Пекинг не дадоа официјален коментар за апсењата, а градското Биро за јавна безбедност не одговори на барањето на CNN за коментар.

Нема јавна потврда од властите дека овие или какви било други приведувања се извршени во врска со протестите.

Она што е познато за овие притворања, кои беа спроведени тивко во неделите по 27 ноември, стои како застрашувачки показател за тоа колку далеку е подготвена да оди кинеската владејачка Комунистичка партија за да ги елиминира сите форми на несогласување и слобода на говор – како и укажување на тактиката што се користи за да се смири согледаната закана.

Она што следува е реконструирано од разговорите со три одделни извори, освен ако не е поинаку наведено, од кои секој директно познава барем едно од лицата кои биле приведени и е запознаен со околностите на другите во тој круг.

Loading...

Си-Ен-Ен се согласи да не ги именува изворите поради нивната загриженост за одмаздата од кинеската држава и чувствителноста на разговорите со странските медиуми.

Си-Ен-Ен, исто така, не ги именува лицата кои биле приведени поради слични причини.

Што се случи на 27 ноември?

Доцна вечерта на 27 ноември, демонстрантите се собраа покрај бреговите на реката Лиангма во Пекинг за да се сетат на најмалку 10 лица загинати во пожарот што ја зафати нивната заклучена зграда во северозападниот град Урумчи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Баку ги евакуираше дипломатите од Техеран

Гневот на јавноста порасна откако се појавија видеа на кои се чини дека покажуваат карантински мерки кои ги одложуваат пожарникарите да стигнат до местото на настанот и да ги спасат жртвите.

Многумина во толпата што се собра таа вечер во срцето на областа на амбасадата на Пекинг, држеа празни листови бела хартија А4 – метафора за безброј критички објави, написи во весници и отворени сметки на социјалните мрежи што кинеските цензури ги избришаа од интернет.

Некои ја осудија цензурата и повикаа на поголеми политички слободи или извикуваа слогани кои повикуваат на прекин на непрестајното тестирање за ковид и крај на заклучувањето.

Други вклучија батериски светилки на своите телефони за да се сетат на изгубените животи во спроведувањето на политиката за нулта толеранција на вирусот Ковид-19.

Додека полицијата таа вечер стоеше на улиците, атмосферата беше главно мирна.

Loading...

Уредничката во издавачката куќа која се приклучила таа вечер го сторила тоа „со тешко срце“ откако слушна дека другите ќе тагуваат по жртвите од пожарот во Урумчи во близина на реката таа вечер, рече таа во нејзината видео порака.

Носејќи цвеќе и изрази на сочувство за жртвите, уредничката се сретнала со нејзините пријатели.

Меѓу нив бил и поранешен новинар кој студирал социологија во странство и бил волонтер за време на заклучувањето во Шангај.

Друг пријател, новинар, бил на истото место, како и учител и писател – сите млади жени во слични периоди од животот – дипломирале во последните неколку години и сега ја започнуваат својата кариера.

Некои од истата заедница заминале пред да завршат протестите, купувајќи храна пред да се вратат дома вечерта, несвесни дека нивните животи ќе се променат.

Во деновите што следеле, нивните животи почнале да се распаѓаат.

Loading...

Си-Ен-Ен претходно објави дека властите во Пекинг користеле податоци од мобилните телефони за да ги пронајдат оние што протестирале покрај реката Лиангма и да ги повикаат на сослушување.

„Таа чувствуваше дека може да биде крајот“

Меѓу приведените имало и членови на споменатата група пријатели.

Полицијата им ги конфискувала или пребарала телефоните и електронските уреди, а најмалку еден направил тест на урина.

Некои, како уредникот, прво биле приведени на сослушување и држени околу 24 часа пред да бидат ослободени.

За членовите на групата, во текот на следните денови владеел непријатен мир. Уредничката рече дека чувствувала дека може да биде крајот.

Loading...

Тие сметале дека она што го направиле е безопасно и не се разликува од другите во толпата таа вечер, според луѓе запознаени со размислувањата на некои од уапсените.

Но, нешто повеќе од две недели подоцна започнал собирот на овие пријатели од Пекинг.

Од 18 декември четири девојки во група пријатели и момчето на едната се неколку дена приведени во полиција.

Уредничката се згрозила кога дознала за притворите меѓу нејзините пријатели.

Таа одлучила дека ако треба да биде приведена, подобро е тоа да се случи во нејзиниот роден град во централна Кина, отколку во изнајмен стан во Пекинг.

Loading...

На снимката таа вели дека таа вечер била на состанок со нејзините пријатели бидејќи како луѓе кои се грижат за општеството во кое живеат, имале „право да ги изразат своите легитимни емоции кога ќе умрат нивните сограѓани“.

„На местото на настанот ги почитувавме правилата, без да предизвикаме конфликт со полицијата… Зошто ова мора да ги чини животите на обичните млади луѓе? Зошто може толку самоволно да не одземаат? праша младата жена.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Претседателот на ЕПП предложи кревање ограда на границите на ЕУ

Но, по враќањето во родниот град на 23 декември, таа исто така била приведена, велат две лица запознаени со нејзината ситуација.

Неколку дена подоцна, нејзината пријателка, дипломиран социолог, исто така била приведена додека го посетила нејзиниот роден град во јужна Кина, со што станала седмата личност во истиот круг што била приведена од полицијата.

По нивното приведување, друг пријател почнал да контактира со нивните семејства, кои биле од различни делови на земјата и претходно не биле во контакт, со надеж дека ќе помогнат да се координира одбраната на младите жени.

На почетокот на јануари и тој пријател бил приведен.

Loading...

Луѓето беа збунети

Луѓето кои ги познаваат изразиле збунетост околу нивното притворање во интервјуа за Си-Ен-Ен, опишувајќи ги како млади работнички кои работат во издаваштвото, новинарството и образованието, ангажирани и социјално ориентирани, но не и дисиденти или организатори.

Едно од тие лица сугерираше дека полицијата можеби била сомнителна за млади, политички свесни жени.

Кинеските власти имаат долга и добро документирана историја на напаѓање феминистки, а најмалку една од приведените жени беше испрашувана во ноември за тоа дали била вклучена во феминистички групи или социјален активизам, особено за време на нејзиниот престој во странство.

„Мислам дека логиката на нивното апсење е сосема нејасна“

Сите сметаа дека притворите укажуваат на сè потесен простор за слобода на изразување во Кина.

„Да бидам искрен, мислам дека логиката на нивното апсење е прилично нејасна бидејќи тие навистина немаат искуство со активизам. Можам само да кажам дека тоа е многу безмилосно сузбивање на едноставен и спонтан повик за правда во денешното општество“, рекол извор кој ги знае.

Loading...

„Ако беа уапсени и затворени затоа што одеа да учествуваат на овој мирен протест, чувствувам дека можеби секој млад човек што ја сака литературата и копнее по малку таканаречена „слободна мисла“ може да биде уапсен“, рече друго лице.

Бидејќи фрустрациите на населението во текот на трите години заклучување и стратегијата за нула ковид, масовно тестирање и надзор се прелеа на демонстрации што не се видени од продемократското движење на плоштадот Тјенанмен во 1989 година, безбедносните сили во голема мера се воздржаа од отворено и јавно сузбивање на протести, кои би можеле да предизвикаат осуда дома и во странство.

Наместо тоа, во деновите што следеа, безбедносните сили масовно беа испратени на улиците за да ги обесхрабрат понатамошните демонстрации.

Полицијата патролирала по улиците и ги проверувала мобилните телефони, ги следела учесниците, ги предупредила да не учествуваат или земала некои на испрашување, според тогашниот извештај на Си-Ен-Ен.

Дури и по 7 декември, кога владата ги ублажи политиките на Ковид-19 што ги поттикнаа протестите поради зголемениот економски притисок, почнаа да се појавуваат знаци дека партијата ги гледа оние што се собраа на улиците како закана.

Во она што се чинеше дека е првото официјално признание за протестите на 29 ноември, шефот на внатрешната безбедност на Кина, без директно да ги спомене протестите, ја повика полицијата „одлучно да оди против инфилтрацијата и саботажата на непријателските сили“, објави државната новинска агенција Ксинхуа.

Не долго потоа, во поостри коментари, кинескиот пратеник во Франција им предложи на новинарите – без да обезбеди никакви докази – дека демонстрациите можеби започнале поради фрустрација на јавноста со мерките против Ковид-19, но дека тие брзо биле искористени од анти-кинески странски сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО ќе се залага за поактивна улога во спречувањето на следната криза

Дали кинеската влада или тајната полиција имаат теорија дека некои демонстранти одиграле важна улога?

Во своето новогодишно обраќање на крајот на декември, кинескиот лидер Кси Џинпинг рече дека „сосема е природно различни луѓе да имаат различни грижи или различни ставови за истото прашање“ во голема земја, а она што е важно е „градење консензус“.

Некои набљудувачи го гледаат овој коментар како помирувачки тон, спротивен на постапките на полициските служби.

„Револуцијата А4“ навистина ги шокираше кинеските власти и владата сакаше да знае кој стои зад протестите“, рече адвокатот Тенг Биао, светски познат експерт за одбрана на човековите права во Кина, користејќи го популарното име за протестите што алудира. до празните парчиња хартија во рацете.демонстранти.

„Можно е кинеската влада или тајната полиција да имаат теорија дека некои од демонстрантите имале важна улога“, рече Тенг, кој моментално е визитинг професор на Универзитетот во Чикаго и самиот е приведен во Кина поради неговите човекови права. работа.

„Тие сакаат да добијат докази за тоа кои демонстранти или учесници имаат врски со САД, други земји, можеби странски фондации, а во минатото користеа тортура за да добијат признанија“, објасни Тенг.

Меѓународните групи за човекови права постојано ја обвинуваат Кина дека преку тортура изнудува признанија од затворениците. Оваа практика е забранета во Кина и властите во минатото рекоа дека е елиминирана.

Центарот за источноазиски студии на Универзитетот во Чикаго, исто така, објави соопштение во средата во кое се вели дека е „свесен дека луѓе, вклучително и поранешен студент на Универзитетот во Чикаго, неодамна беа приведени во Кина поради учество во мирни протести“ и повика на нивно брзо ослободување.

Според кинескиот кривичен закон, обвинителите имаат рок од 37 дена да одобрат притвор или да ги ослободат приведените, а доколку луѓето не бидат ослободени во тој рок, има мали шанси да бидат ослободени пред судењето. И според Тенг, речиси сите судења завршуваат со пресуда за вина.

Едно обвинение „предизвикување проблеми и неволји“ предвидува максимална казна од пет години. Но, кауцијата, иако ретко, често резултира со отфрлање на случајот, рече Тенг.

Сепак, справувањето со случаите на политички и човекови права во Кина е во пракса целосно произволно, предупредува Тенг, додавајќи дека може да има десетици или стотици слични притвори во градовите низ земјата кои не се пријавени бидејќи семејствата се плашат да ангажираат адвокати или да разговараат со медиуми.

Loading...

Длабоката неизвесност за тоа што ќе следи во рамките на нетранспарентниот систем на Кина беше јасно присутна во умот на уредничката додека ја снимаше својата видео порака во деновите пред нејзиното апсење. Потоа помислила на своето семејство кое не знаело каде ја одвеле и размислувала што би направила во ситуацијата во која се наоѓаат сега.

„Претпоставувам дека мајка ми исто така патува во Пекинг за да ме праша каде сум“, рече уредникот, за кој Си-Ен-Ен потврди дека останал во притвор во петокот.

Во последните зборови од видео пораката таа упати едноставен повик за помош: „Не дозволувајте да исчезнеме од овој свет без трага. Не дозволувајте самоволно да бидеме одземени или осудени“.