Груевски: СДСМ е таа која го смени името на Македонија (видео)

Сподели со своите пријатели

Ако сакавме, ние во овие девет години ќе го сменевме името на Македонија, истакна во денешното интервју, премиерот Никола Груевски во интервјуто за СИТЕЛ, дадено веднаш по емитувањето на прислушкувани разговори од страна на СДСМ поврзани со спорот со името.

Loading...

– Името е тоа што беше пред девет години. Напротив, СДСМ се тие кои го сменија името, и тоа неполни две години откако дојдоа на власт кон крајот на 92′ година.  Јас многу му благодарам на Заев што денес го објави разговорот, бидејќи ако внимателно се слуша, ќе се дојде до сознание дека нашиот преговарач Јолевски бара гаранција за идентитетот.

Leave a Reply