Грета Тунберг приведена во Норвешка (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Норвешката полиција денеска ја приведе еколошката активистка Грета Тунберг за време на протестот во Осло, пишува Ројтерс.

Loading...

Локалните и другите активисти кои бараат отстранување на турбините на ветер од пасиштата на ирваси во Норвешка го блокираа пристапот до неколку владини згради во последните денови.

Тунберг и другите кои блокираа една од вратите на норвешкото министерство за финансии беа кренати од полицајци и однесени од областа додека демонстрантите гласно протестираа.

Во 2021 година, Врховниот суд на Норвешка пресуди дека две ветерни електрани изградени во Фосен во централна Норвешка ги прекршуваат правата од меѓународната конвенција, но турбините сè уште работат 16 месеци подоцна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни