Грета Тунберг: Претежно бели, хетеросексуални мажи ме гледаат како закана

Сподели со своите пријатели

Грета Тунберг рече дека главно бели, средовечни хетеросексуални мажи ја гледаат како закана, како и другите „деца кои само ги кажуваат фактите за климатските промени“.

Loading...

„Како да се чувствуваат како да треба да коментираат за сè на социјалните мрежи, тоа им е како издувен вентил. Толку е чудно“, рече шведската активистка за климата додека гостуваше во емисијата на комичарот Расел Хауард, каде што ја најави и својата нова книга.

Климатската книга чиј профит од продажбата ќе биде дониран во хуманитарни цели.

„Скролам низ насловните страници и наидувам на мемиња за себе“

Тунберг и Хауард разговараа за тоа како во последниве години Швеѓанката беше критикувана за нејзиниот активизам и ставови за климатските промени од луѓе како Доналд Трамп и поранешниот австралиски премиер Скот Морисон. Тие често беа мета на социјалните мрежи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

„Ги скролувам насловните страници на социјалните мрежи и наоѓам бесплатни мемиња за себе. Потоа само ги зачувувам и им ги испраќам на пријателите, понекогаш дури и земам заслуга за креативноста“, вели Грета.

За климатските промени: „Микрофонот треба да им го дадеме на луѓето на првата линија на одбраната“

Тунберг многумина ја сметаат за заштитно лице на борбата против климатските промени и во оваа прилика порача дека на оние кои се директно засегнати од оваа криза им треба време да бидат подготвени да зборуваат за неа.

„Некои од активистичките приказни кои доминираат во јавниот дискурс за климатските промени ги доведуваат луѓето во заблуда, бидејќи оние кои навистина ја водат оваа борба се главно домородни луѓе, домородни заедници, луѓе кои живеат во најранливите области. Тоа се луѓето на првата линија на одбраната и ги ризикуваат своите животи и слободата да протестираат против ова. Треба да им се даде микрофон“, му рече таа на комичарот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Хауард, исто така, призна дека се чувствува беспомошно за климатската ситуација, а Тунберг рече дека секој треба да направи нешто за ова прашање и дека малку им значи многу на луѓето кои се изложени.

Loading...