Грција гради ограда долж целата граница со Турција

Сподели со своите пријатели

Грција ги засилува контролите на границите со Турција во обид да го спречи влезот на илегалните мигранти.

Loading...

Само во изминатата година 260.000 илегални мигранти биле спречени да се обидат да ја преминат границата на земјава, која, како што посебно се нагласува, е и европската гранична линија.

На Атина сè уште и е потребна поддршката од своите европски партнери, како преку соработка на граничните служби, така и преку правична поделба на должностите во решавањето на проблемот со илегалната миграција.

Можноста уште еднаш да се покрене ова прашање кое ја мачи Грција и кое полека се решава беше заедничката посета на амбасадорите на 28-те земји на ЕУ, Швајцарија и Велика Британија на границата со Турција, каде особено покрај реката Марица (Еврос ), се поставува висока ограда од грчка страна пет метри.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Авион Ф-4 се урна во море, спасувачите трагаат по пилотите

Станува збор за делот од границата каде покрај реката во должина од 27 километри веќе е подигната, а наскоро ќе бидат завршени уште 35 километри ограда.

Грчкиот министер за заштита на граѓаните, Такис ​​Теодорикакос, ги потсети амбасадорите во Марица дека само минатата година биле уапсени 1.500 трговци со луѓе, нагласувајќи дека затоа контролата мора дополнително да се зајакне.

Јавноста се сеќава на налетот на повеќе од 10.000 мигранти кои се обидоа да ја преминат границата со помош на турската полиција пред три години.

Немирите и нападите на жичената ограда траеја со денови, грчките војници беа гаѓани со камења, употребен е солзавец, додека во позадина десетици илјади нови мигранти чекаа сигнал за обид за преминување на границата, со што Анкара и се закани на Грција со во обид да ја уценува Европа.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција ги предупреди граѓаните на можни напади во Европа и САД

„Фронтекс, агенцијата за заштита на границите, ќе додели уште 400 лица во Грција, која во моментов има 1.800 граничари, кои ќе се приклучат на службата веќе следниот месец. Од своја страна, Грција продолжува да подига бариера која треба да биде бедем долж целата граница со Турција, долга 192 километри“, рече министерот Теодорикакос.

Истовремено се посочуваат и други рути кои стануваат „популарни“. Една од нив е рутата од Куба, преку Србија или Русија, а оттаму преку Северна Македонија до граничниот премин Игуменица, кој досега не беше во фокусот на илегалните мигранти.

Локалните медиуми ја откриваат вистината за наводно мртвото девојче Марија, чија слика е објавена заедно со приказната за трагичната судбина што ја снајде минатото лето на грчко-турската граница кај Марица, за која беше обвинета Грција.

Како што пренесуваат светските медиуми, Марија таму починала од каснување од скорпија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците за можни напади во Истанбул

Подоцна следеа извинување до грчката влада за неоправданите обвинувања, бидејќи седумгодишно девојче наводно починало на турска територија.

Сепак, весникот „Катимерини“ открива дека Марија никогаш не умрела, дека целата приказна била идеја на трговци со луѓе за да се олесни илегалниот премин на целата група на грчка територија.

Така нејзината смрт била исценирана, детето било фотографирано како мртво, со малку шминка и остатоци од храна околу устата, што требало да покаже како се отрула од каснување од инсект.

Тој документ е испратен до медиумите.

Loading...

Очевидци – мигранти од групата – денеска признаваат и велат дека Марија потоа се измила, ја скратила косата за да не ја препознаат и дека жива и здрава го продолжила патот со родителите.

Најголем дел од оваа група мигранти се преселиле во Германија.