Грчката полиција ја прекина проекцијата на филмот „Џокер“

Сподели со своите пријатели

Широко распространета полемика избувна во Грција, откако полицијата извади малолетници од двете атински кина минатиот викенд во кои е прикажан американскиот блокбастер „Џокер“, кој ја носи ознаката „Само за возрасни“ и ги предупредила родителите дека можат да бидат казнети.

Министерството за култура влезе во јавна расправија со Министерството за внатрешни работи затоа што, според извештаите на медиумите, полицијата уапсила околу 10 малолетни лица, претежно на возраст од 14 до 16 години, од две кина додека го гледале филмот на Тод Филипс, добитник на „Златниот лав“ на годинашниот филмски фестивал во Венеција.

Loading...

Во центарот на контроверзата е стравот од последиците од гледање сцени на насилство врз деца.

Полицијата интервенирала откако двајца службеници на Министерството за култура пријавиле дека се наоѓаат во кината, се вели во полициското соопштение.

Седум тинејџери биле однесени во полициска станица од едно од кината, каде што нивните родители биле повикани или донесени за да ги соберат, најавувајќи дека против нив ќе бидат поднесени помали престапи за занемарување.

Полицијата не дала повеќе информации за другите тројца малолетни лица на кои им било наредено да го напуштат второто кино.

Две жени кои повикале полиција, работеле во Националната комисија, која ги категоризира филмовите, која особено води грижа за тоа дали младата публика може да ги гледа, „ги надминале своите овластувања“, рече министерката за култура Лина Мендони на специјалната прес-конференција.

Тие „не ги предупредиле своите претпоставени или Министерството“, додала министерката, објавувајќи ја истрагата и „мерките“ против двајцата офицери.

Во Грција, „Џокер“ е официјално забранет за гледачите на возраст под 18 години.

Според законот од 2010 година, сопствениците на филмови се одговорни ако малолетникот гледа филм забранет на возраст под 18 години и може да биде казнет со парична казна до 10.000 евра.

Loading...

Но, ваквите контроли досега биле малку, а денес имало контроверзии во врска со системот за билети и проверките на возраста.

Откриен во неколку грчки медиуми, случајот предизвика немири и предизвика жестока полемика на социјалните мрежи каде што новата, десничарска влада е обвинета за „цензура“.

Многу опозициски партии ја осудија интервенцијата на полицијата како „непропорционална“, додека други анализираат дали требаше да излезе единицата за полициска интервенција – како што се случи на најмалку едно или на друго место.

Критикуван како политички одговорен за полициската интервенција, министерот за заштита на граѓаните, Михалис Хрисохоидис јавно се дистанцираше од полицискиот процес, а денес на Твитер објави дека „вечерва ќе го гледа Џокер со неговиот  син (15)”.

Филмот се занимава со трансформација на депресивен комичар, кој е злоупотребуван од општеството и се претвора во силеџија.

Кон крајот на септември, кога во Лос Анџелес беше објавена светската премиера на филмот, која беше меѓу најуспешните во однос на заработката, тамошната полиција најави зголемено присуство околу кината.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *