12.09.2019 09:47

Границата на чочвечкиот живот сепак постои


Статистичарите од Универзитетот во Тилбург ги истражувале податоците од последните три децении, опфаќајќи 75.000 Холанѓани на кои им била запишана точната возраст во моментот на смртта.

Според истражувањето, очекуваниот животен век е 115,7 години за жените и 114,1 години за мажите.

loading...

Раководителот на научната студија, професорот Џон Ајнмал, посочува дека, во просек, луѓето живеат подолго, но дека „најстарите не станува постари во последните триесет години“.

Тој забележува дека во Холандија се зголемил бројот на луѓе кои наполниле 95 години, но и дека постои „ѕид“ и таа горна граница не е променета.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments