Граната пронајдена во кумановско

Сподели со своите пријатели

Граната, најверојатно од Втората светска војна, завчера била пронајдена во атарот на кумановското село Лопате.

Loading...

– На 08.03.2023 во СВР Куманово било пријавено дека во село Лопате, кумановско, била пронајдена граната најверојатно од Втората светска војна, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово.

Екипа од СВР Куманово извршила увид, а гранатaтa билa безбедно подигнатa од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување за понатамошна постапка.

Никола Ивановски