Google сега преведува 110 нови јазици користејќи вештачка интелигенција

Сподели со своите пријатели

Google објави дека неговата платформа Translate е надградена со 110 нови јазици додадени за корисниците благодарение на употребата на напредни модели на вештачка интелигенција.

Loading...

Google Translate го доживеа своето најголемо проширување досега благодарение на користењето на моделот PaLM 2 од страна на технолошкиот гигант.

Новите јазици претставуваат повеќе од 614 милиони говорители, што отвора преводи за околу 8 отсто од светската популација“, рече Исак Касвел, виш софтверски инженер за Google Translate.

„Некои се главни светски јазици со повеќе од 100 милиони говорници. Околу една четвртина од новите јазици доаѓаат од Африка, што претставува нашата најголема експанзија на африкански јазици до сега, вклучувајќи ги фонот, киконго, луо, га, свати, венда и волоф“, истакна Касвел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Меѓу значајните дополнувања на Google Translate истакнати во соопштението на компанијата беше кантонскиот, за кој Касвел рече дека „долго време бил еден од најбараните јазици“, но бил предизвик да се додаде бидејќи често се преклопува со мандаринскиот јазик во пишана форма.

Како што беше наведено, беше „тешко да се најдат податоци и да се обучат моделите“.

Новите јазици кои ги преведува

Шахмуки, варијанта на пенџабискиот јазик кој најмногу се зборува во Пакистан, е додаден заедно со Афар, кој се зборува во Џибути, Еритреја и Етиопија, пишува Fox Business.

Манкс , келтскиот јазик на Островот Ман, исто така беше додаден откако тој за малку ќе изумреше со смртта на неговиот последен говорник во 1974 година.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ќе го блокира ли Русија Јутуб?

Заживувачкото движење на островот резултираше со тоа што сега брои илјадници говорници.

Лингва франка на Папа Нова Гвинеја, Ток Пизин, е додадена на Google Translate и Касвел истакна дека поради неговиот статус како креолски јазик базиран на англиски јазик, корисниците на апликацијата што зборуваат англиски треба да се обидат да преведат на Ток Пизин бидејќи „можеби ќе можат да го добие значењето“.

Google соопшти дека планира да додаде повеќе јазици во Translate бидејќи се стреми да ја исполни својата претходно објавена иницијатива за 1.000 јазици – посветеноста на компанијата да изгради модели со вештачка интелигенција што ги поддржуваат 1.000 најзборувани јазици во светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Како што технологијата за вештачка интелигенција како PaLM 2 продолжува да напредува, тој процес ќе стане уште побрз, велат од компанијата.