Големи поплави во Шпанија, ураган го парализираше Мадрид (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Ураганот Дана и обилните дождови предизвикаа големи поплави во Шпанија.

Loading...

Метрото во Мадрид е поплавено, прекинато е движењето на возовите по две шини.

Засега нема пријавени жртви.

Жителите на Мадрид и регионот Манча Алта де Толедо вчера беа повикани да не ги напуштаат своите домови.

Градоначалникот на Мадрид, Хозе Луис Мартинез-Алмеида, вчера ги советуваше жителите да останат во своите домови.

„Поради исклучителна и ненормална ситуација во која ќе бидат соборени рекордите на врнежи, ги молам мадриѓаните денеска да останат дома“, напиша Мартинез-Алмеида.

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почнува Нобеловата недела: Еве кога ќе бидат доделени престижните награди!