Голем пожар во Кина: Загинаа 19 лица (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Најмалку 19 лица загинаа во пожар во деловна зграда на компанија Јонгју во северната кинеска провинција Шанкси, јавија кинеските државни медиуми.

Loading...

Пожарот избувнал утринава во 06:50 часот по локално време во четирикатната административна зграда на најголемата фабрика за производство на јаглен во Шанкси, јавува Ројтерс.

Кинеската државна телевизија јави дека најмалку 51 лице е повредено во пожарот, наведува британската агенција.

Причината за пожарот се уште е под истрага.