Гол маж среде Ватикан протестираше против војната во Украина

Сподели со своите пријатели

Човек кој ја посетил базиликата Св. Вчера Петра се соблекол и се качил на олтарот на таа црква во чин што веројатно бил протест против војната во Украина, изјави извор од Ватикан.

Loading...

Голиот маж на грбот имал напишана порака во која повикува да се спасат децата на Украина.

Изворот тврди дека и тој имал знаци на самонанесени повреди по телото.

Стражарите на Ватикан го предале неидентификуваниот маж на италијанската полиција.

Инцидентот се случил пред затворањето на базиликата вчера попладне.

Неколку италијански медиуми објавија фотографии од мажот направени од туристи.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили лансирале 15 дронови, Украина соборила 14