Го победила ракот, а по 3 недели починала од корона: Докторот му открил голема тајна на сопругот!

Сподели со своите пријатели

Медицинската сестра Валери Керлес од Бирмингем почина од последиците од коронавирусот само неколку недели откако лекарот и рекол дека го победила ракот.

Loading...

Валери храбро се борела против ракот последните две години, верувајќи дека со поддршка на колегите доктори и нејзиниот сопруг Џон, таа ќе може да преживее. Бидејќи со време открила колку напредувал во нејзиното тело, терапиите и лековите си го дале своето и успеала во тоа.

 

Сепак, штом се вратила на работа во болницата „Гуд Хоуп“ во Бирмингем, избувнала епидемија на коронавирус. И покрај фактот дека лекарот кој ја лекувал и рекол дека во таква состојба нејзиното тело нема да толерира инфекција, таа дошла на работа уште похрабро од порано за да им помогне на своите сограѓани.

„Едно попладне, околу две недели откако доби потврда дека ракот исчезнал, почнала да кашла. Таа рече дека тоа најверојатно се должи на промената на времето, имајќи предвид дека температурата нагло паднала во градот. Мене ми беше сомнително. И реков да остане дома, таа не ме послуша. Таа се плашеше дека нема доволно луѓе во одделите, дека на болните треба да им се помогне. Таа почина една недела подоцна “, изјави сопругот Џон Керлес за SWNS.

 

Loading...

 

Докторот кој ја лекувал Валери на онкологија дошол на погребот и разговарал со Џон за неа.

„Тој ми рече дека во животот не видел похрабра жена од Вал. Никогаш не паднала психички за време на третманот. Тој рече дека ја молел да не оди на работа кога започнала епидемијата, но таа не го послушала.

Потоа ми откри за што се договориле. Валери некако мораше да попушти пред неговите молби да остане дома, па му вети дека ќе им помогне на своите помлади колеги првиот месец, бидејќи веќе беше близу до пензија и беше поискусна од сите, а потоа ќе се повлече. За жал, таа не ги дочека тие месеци. „Таа го потцени коронавирусот, како и многумина околу нас“, рече сопругот.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *