Го оставиле бебето на аеродромот во Тел Авив бидејќи за него не купиле билет за лет

Сподели со своите пријатели

Неименувана двојка го оставила бебето на шалтерот за пријавување на аеродромот во Тел Авив бидејќи немале билет за лет за бебето, јавува Си-Ен-Ен.

Loading...

Парот, кој не е именуван, се пријавувал со своето бебе за летот на Рајанер од меѓународниот аеродром Бен Гурион до Брисел во вторникот.

Излегло дека бебето немало билет, па парот се упатил да се качи на летот и го оставил бебето на шалтерот за пријавување.

Случајот е проследен во полиција, изјави портпаролката на Ryanair за CNN.

„Патниците кои летаа од Тел Авив до Брисел се пријавија на летот без резервација за бебе. Потоа го оставија бебето при пријавување. Агентот за пријавување на аеродромот Бен Гурион стапи во контакт со обезбедувањето на аеродромот кое ги премести и сега е прашање на локалната полиција“, изјави портпаролката.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Над половина од милијардерите купиле „бункер за крајот на светот“ (ВИДЕО)

Аеродромските власти на Израел потврдија дека инцидентот се случил.

„Двојка и бебе со белгиски пасоши пристигнаа на лет на Терминал 1 без билет за бебето. Двојката доцнела на летот, откако пријавувањето било затворено. Го оставиле бебето во корпа и потрчале кон обезбедувањето скрининг област во обид да се дојде до портата за поаѓање, качување на летот“, рече портпаролот на полицијата.

Портпаролот на израелската полиција изјави за Си-Ен-Ен дека се чини дека работата ќе биде решена до моментот кога полицијата ќе пристигне на местото на настанот.

Loading...

Бебето било кај нејзините родители и нема дополнителна истрага, изјави портпаролот на полицијата.