Го измислил најсмртоносното оружје на 20тиот век, а тоа го мачело до крајот на животот

Сподели со своите пријатели

На прашањето кое е најсмртоносно оружје на светот, многумина би навеле атомска бомба или нешто слично. И покрај нејзината крајна деструктивност и смрт и до 200.000 луѓе, како во Хирошима и Нагасаки, атомската бомба е далеку од првото место на списокот.

Loading...

Неславниот шампион е легендарната пушка АК-47, позната како Калашников.

Првично развиена во тајност за советската војска, а досега се произведени околу 100 милиони различни варијанти на АК-47.

Пушката може да се најде во речиси секој дел од светот, во рацете на цивили, војници, бунтовници и терористи.

Во средината на минатиот век, Михаил Калашников измисли оружје што го носи неговото име. Роден на 10 ноември 1919 година, Калашников бил тенковски механичар во Советската армија за време на Втората светска војна, а бил ранет за време на операцијата Барбароса и германската инвазија на СССР во 1941 година.

 

 

Loading...

Гледајќи одблизу колку голема предност имаат германските војници во борбите, Калашников решил да направи подобро оружје.

Додека бил во активна служба, тој направи неколку варијанти пред да го произведе првиот АК-47.

Напаѓачката пушка „Калашников“ од 1947 година е целосното име на пушката што ќе влезе во легендата. Две години по доаѓањето на првиот модел, советската армија го усвои. Наскоро неговата употреба се прошири и на другите армии на Варшавскиот пакт.

После тоа, тој стана симбол на разни револуционерни движења, од Виетнам и Авганистан до Колумбија и Мозамбик, на чие знаме сè уште виси.

Во текот на животот, Калашников постојано го подобрувал дизајнот, правејќи ја пушката уште посигурна, поедноставна, полесна за производство и поевтина.

 

 

Loading...

Зошто АК-47 стекнала легендарен статус?

Релативно евтин за производство, лесен за носење, лесен за ракување – тоа е победнички рецепт. Додаден бонус е неговата реномирана сигурност и издржливост во суровото време и терен. Од дождливите тропски џунгли до блескавите песочни пустини, АК-47 треба само да има куршуми во рамката.

Плус, едноставен е за одржување. Големиот гасен цилиндар и многу простор помеѓу подвижните делови спречуваат пушката лесно да се заглави.

Самиот Калашников бил воодушевен од веродостојноста на неговото создавање и ја истакнал својата супериорност во однос на американската јуришна пушка М-16.

„За време на војната во Виетнам, американските војници ќе ги фрлат своите пушки М-16 и ќе ги земат АК-47 во рацете и ќе земат муниција од мртвите или заробени виетнамски војници. Исто така слушам дека американските војници често го користат во Ирак“, рече тој во интервјуто во 2007 година.

Заради сите свои предности, таа стана омилено оружје на разни криминални и терористички организации. Така, таа се најде во рацете на терористите кои го окупираа Олимпиското село во Минхен во 1972 година, како и бројни други напади ширум светот.

Американската војска дури дистрибуираше оружје во конфликтите во Авганистан и Ирак. Со просечен животен век од 20 до 40 години и огромно светско производство, АК-47 може да се купи за релативно малку пари.

 

Loading...

 

Наследството на Калашников

За неговите напори, Калашников ја освои наградата Сталин, Орденот на Црвена звезда и Ленин.

Во 2007 година, рускиот претседател Владимир Путин истакна дека пушката „Калашников“ е „симбол на креативниот генијалец на рускиот народ“.

Почина како национален херој во 2013 година на 95-годишна возраст, а споменик му е подигнат во Москва во 2017 година.

Loading...

Во текот на животот, креаторот на најпопуларната пушка на планетата се бореше со критики дека неговиот изум довел до огромен број смртни случаи низ целиот свет. Тој инсистираше на тоа дека тој ја развил пушката за одбрана, а не за напад.

Пред околу десет години, новинарот во интрвју го прашал дали може да спие ноќе.

„Јас спијам добро. Политичарите се виновни за несогласување и свртување кон насилство “, рече Калашников.

Сепак, во последните години од неговиот живот, пронаоѓачот се чинеше дека се премисли.

Во писмото до Руската православна црква, тој напишал дека болката во неговата душа е неподнослива.

Loading...

„Го поставувам истото прашање одново и одново:„ Ако мојата пушка однесе толку многу животи, дали јас бев одговорен за нивната смрт “, праша Калашников.

 

 

Алфред Нобел веројатно би се чувствувал исто ако тој доживеал да се користи неговиот изум. Во вечната дебата за тоа што убива, оружје или оние што го користат, Калашников не сакаше да се обиде да се оправда.

Loading...

На дното на писмото тој напиша само: „Божјиот слуга, дизајнер Михаил Калашников“.